Znotiņa: Ilgtermiņā ieviestās prasības dos iespēju Latvijai kļūt veiksmīgākai
Latvijai ir jāturpina strādāt, lai parādītu, ka progress ir ne tikai ļoti slikti novērtētajās sfērās, bet arī kopumā mēs spējam apkarot finanšu noziegumus, pēc Finanšu darījumu darba grupas (FATF) lēmumu neiekļaut Latviju tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”, pauda Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa.
Intervijā Latvijas Radio Znotiņa pauda pārliecību, ka viss izdarīts godprātīgi un caurskatāmi, kā arī ne Finanšu izlūkdienests, ne kāda cita amatpersona datus nav slēpusi. “Mēs izdarījām tikai to, ko no mums gaidīja jau 2018. gadā,” piebilda Znotiņa.
Pēc viņas sacītā, darbs līdz ar FATF lēmumu neapstājas un Latvijai esot jāturpina strādāt. Līdz ar to viņa sagaida, ka politiķi atvēlēs “adekvātus resursus” tiesībsargājošajām iestādēm, lai tās spētu sekmīgi pildīt funkcijas finanšu noziegumu apkarošanas jomā.
“FID un Valsts policijai trūkst kapacitātes, lai iesaldētu visus noziedzīgos naudas līdzekļus,” atklāja FID vadītāja.
Znotiņas vērtējumā, Latvijā ir samazinājies netīrās naudas apjoms, tomēr valstij vēl ir jādemonstrē arī domāšanas maiņa attieksmē pret noziedzīgiem līdzekļiem.
Savukārt Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, runājot par FATF lēmumu, norādīja, ka pēdējā pusotra gada laikā Latvija tiešām ir padarījusi ļoti daudz.
Tajā pašā laikā Kazāks atzīmēja, ka darbs vēl līdz galam nav padarīts, tostarp vēl joprojām ir jāstiprina izpratne, kas ir pelēkā nauda un kā no tās izvairīties, “Gan caurskatāms, spēcīgs, jaudīgs finanšu sektors, gan arī uzņēmumu un iedzīvotāju izpratne par šīm problēmām ir ļoti svarīga. Tas palīdzēs Latvijai ekonomiski būt stiprākai,” intervijā Latvijas Radio pauda Latvijas Bankas prezidents.
Arī Znotiņa ir pārliecināta, ka ilgtermiņā ieviestās prasības dos iespēju Latvijai kļūt veiksmīgākai, nevis ekonomiski novājinās valsti.
Kā zināms, pasaules centrālā organizācija naudas atmazgāšanas apkarošanai FATF ir lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu “pelēkajā sarakstā”.