autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Zemnieki par pienu saņems vairāk, veikalos piens maksās dārgāk

Latvijas vadošais piena pārstrādes uzņēmums Food Union par iepirkto pienu maksā vairāk nekā iepriekš. Tā ir laba ziņa teju 400 Food Union piena piegādātājiem – ražotņu Rīgas piena kombināts, Valmieras piens un Rīgas piensaimnieks sadarbības partneriem. Savukārt pircējiem jārēķinās ar piena produktu cenu kāpumu veikalos.

Food Union svaigpiena iepirkuma cenu mēneša laikā ir paaugstinājis par 30 procentiem. Pirmo reizi tas notika jau 15. augustā, tad 1. septembrī un tagad – 15. septembrī. Food Union grupas viceprezidents stratēģijas un biznesa attīstības jautājumos Normunds Staņēvičs skaidroja, ka iemesls iepirkuma cenas celšanai ir nevis ES atbalsts zemniekiem par piena ražošanas samazināšanu, bet gan industriālo piena produktu cenu kāpumam pasaules tirgos.
«Pašlaik pasaules tirgos novērojamas tādas piena produktu aprites piedāvājuma un pieprasījuma attiecību tendences, kas veicina industriālo piena produktu – sviesta un piena pulvera – cenu kāpumu. Tās zināmā mērā un ar laika nobīdi atspoguļojas svaigpiena cenās pasaules un Eiropas reģionos, tostarp Latvijā. Pašlaik ir grūti prognozēt, vai cenu kāpums pasaulē saglabāsies arī turpmākos mēnešus, taču mēs cieši sekosim un attiecīgi koriģēsim svaigpiena iepirkuma cenas saviem piena piegādātājiem. Viens ir skaidrs – pēc ilgākās piena krīzes pasaules vēsturē šī cenu tendence pasaulē ir pirmais nopietnais simptoms piena nozares atveseļošanā,» uzsvēra N. Staņēvičs.

Viņš NRA.lv norādīja, ka svaigpiena cena ir cieši saistīta ar piena produktu cenām veikalos. Attiecīgi šis pieaugums secīgi un ar zināmu laika nobīdi atspoguļosies arī piena produktu cenās veikalu plauktos, līdzīgi, kā tas bija līdz šim, kad zemā svaigpiena iepirkuma cena atsaucās uz būtiski zemākām piena produktu cenām plauktos. «Taču produktu cenu pieaugums nebūs straujš un tieši proporcionāls, kā arī sadarbībā ar mazumtirdzniecības tīkliem mēs turpināsim nodrošināt pievilcīgas atlaides iecienītākajiem piena produktiem, lai pircēji turpinātu dot priekšroku Latvijā ražotiem svaigiem piena produktiem,» solīja N. Staņēvičs.

Konkurences padome pagājušā gada beigās veica apjomīgu pētījumu par piena cenu veidošanos Latvijā divu gadu laikā, ņemot vērā 11 piena ražotāju un piecu tirgotāju datus. Eksperti secināja, ka, svaigpiena iepirkuma cenām palielinoties par 10%, pārstrādātāju cenas palielinājās par 2,5%. Līdzīgi mazumtirgotāju cenas reaģē uz pārstrādātāju cenu izmaiņām – to cenai palielinoties par 10%, mazumtirgotāju cenas pieaug par 3,6%. KP vērtējumā mazumtirdzniecības līmeņa cenām ir novērojama vismazākā sasaiste ar svaigpiena cenu izmaiņām, salīdzinot visus trīs piena un piena produktu ražošanas un piegādes ķēdes posmus. Tas mudina domāt, ka, nepieaugot citām ražošanas izmaksām, piena produktiem šobrīd veikalos nevajadzētu būtiski sadārdzināties pat tādā gadījumā, ja iepirkuma cenu paaugstina visi pārstrādātāji. Taču, vai tā būs, šobrīd var tikai minēt.

Food Union ir viens no lielākajiem piena iepircējiem Latvijā, kas ik dienu iepērk ap 400 tonnu svaigpiena no teju 400 piena piegādātājiem Latvijā. Pateicoties lielajam iepirkuma apjomam, Food Union var maksāt par 3-7% augstāku piena iepirkuma cenu nekā valstī vidēji, atklāja N. Staņēvičs. Food Union konstanti seko statistikai un datiem par pasaules un Eiropas industriālo piena produktu cenu izmaiņām un attiecīgi koriģē svaigpiena iepirkuma cenu saviem piena piegādātājiem.

Jau vēstīts, ka kopš pagājušās piektdienas Lauku atbalsta dienests pieņem piena lopkopju iesniegumus, kuri ir gatavi samazināt piena ražošanu, lai saņemtu Eiropas Savienības atbalstu. Tas varētu būt 140 eiro apmērā par tonnu jeb 14 centu par kilogramu piena. Piešķirtais atbalsts piena ražotājiem tiks izmaksāts 2017. gada sākumā.

Viedoklis

Jānis DŪKLAVS, zemkopības ministrs:

– Food Union piena iepirkuma cenu paaugstinājums ir pozitīva ziņa Latvijas piena ražotājiem, kas piena iepirkuma zemo cenu dēļ jau vairāk nekā divus gadus ir ļoti grūtā situācijā. Esmu gandarīts, ka uzņēmums Food Union ir reaģējis uz tendencēm un izmaiņām pasaules piena produktu tirgū. Tas ir tikai loģiski, ka arī Latvijas piena pārstrādes uzņēmums seko pasaules piena tirgus cenu tendencēm ne tikai tad, ka iepirkuma cenas krīt, bet arī tad, kad cenas pieaug. Ceru, ka arī citi pārstrādātāji reaģēs uz šīm piena cenu izmaiņām un lauksaimnieki atsāks saņemt adekvātu samaksu par piegādāto pienu.

Ilze Šteinfelde

Foto: Food Union

Pievienot komentāru