Visvairāk kritizē izglītības un vadības programmas
Augstākās izglītības padome beidzot publiskojusi Eiropas Savienības Sociālā fonda ietvaros veikto studiju programmu izvērtējumu. Dažas augstskolas no starptautiskajiem ekspertiem nav saņēmušas nevienu kritisku vārdu, bet dažām par nepietiekami kvalitatīvām un ilgtspējīgām atzītas pat vairākas programmas.
Starptautisko ekspertu vērtējumā programmas sagrupētas trijās sadaļās: I – kvalitatīva un ilgtspējīga, II – kvalitatīva, bet vajadzīgi uzlabojumi, bet III – nekonkurētspējīga un ar apšaubāmu lietderīgumu. Galvenie kritēriji: kvalitāte, resursi, ilgtspēja, sadarbība/pārklāšanās. Jau iepriekš augstskolu vadība Neatkarīgajai, skaidrojot programmu izvērtējumu, uzsvēra, ka III grupas programmas nav uzskatāmas par nekvalitatīvām. Tik zemu atzīmi varēja iegūt dažādu iemeslu dēļ, piemēram, mazs studējošo skaits, nav iespēja studēt maģistrantūrā vai doktorantūrā, starptautiskās sadarbības trūkums. Tāpat rektori atzina, ka eksperti dažkārt bijuši subjektīvi un nav iedziļinājušies vietējās īpatnībās, tāpēc viņi vairākos gadījumos apstrīdējuši vērtējumu un nolēmuši cīnīties par programmu saglabāšanu.
Visvairāk starptautisko ekspertu kritiku izpelnījušās Starptautiskās Praktiskās psiholoģijas augstskolas (SPPA), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas (RPIVA) programmas: abām pirmajām piecas no tām ietvertas trešajā grupā, bet RPIVA – septiņas. Tāpat vairāki vājie punkti atklāti Daugavpils universitātes (4), Latvijas Lauksaimniecības universitātes (3), Rēzeknes augstskolas (3) un Rīgas Tehniskās universitātes (2) programmās.
Atzīmi III visbiežāk saņēmis vadības, administrēšanas un nekustamā īpašuma pārvaldes sektors – kopumā 20 programmu atzītas par nepietiekami kvalitatīvām. Otro vietu ieņem izglītības un pedagoģijas programmu grupa – 12 no tām eksperti novērtējuši kā apšaubāmi lietderīgas. Krietni mazāk kritikas veltīts tiesību zinātnēm (5 programmas ir III grupā), psiholoģijai (4), viesnīcu un restorānu servisam un tūrismam (3), arhitektūrai un būvniecībai (3). Citās sadaļās šādu programmu ir pa divām vai vienai.
Daļai izbrāķēto programmu augstskolas pievienojušas savas piebildes. Piemēram, LU dažās no tām jau apturējušas studentu uzņemšanu, bet dažas sola pārveidot un integrēt citās programmās. Arī citas mācību iestādes paudušas apņemšanos pilnveidot, mainīt saturu vai saīsināt studiju ilgumu. RPIVA divas zemu atzīmi ieguvušās programmas komentējusi ar piebildi, ka tās daudzos kritērijos kopumā saņēmušas augstu atzīmi.
13 sadaļās starptautiskie vērtētāji nav atraduši nevienu nekvalitatīvu programmu, ierindojot tās I vai II grupā: vēsture un filozofija, reliģija un teoloģija, veselības aprūpe un vairākas eksaktās jomas zinātnes. Daļa augstskolu nav saņēmušas nevienu nesekmīgu atzīmi – dažām pat visas iesniegtās programmas atzītas par I grupā ieskaitāmām. Kā pozitīvi piemēri jāmin trīs akadēmijas: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas, Latvijas Mākslas un Latvijas Sporta pedagoģijas.