Viskritiskākais pabalsts pēc bērnunama pamešanas – 100 eiro gadā dzīvoklim
Pabalsts jauniešiem pēc pilngadības sasniegšanas un bērnunama pamešanas, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi, ir viskritiskākais, šorīt intervijā LNT raidījumā “900 sekundes” atzina Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.
Veicot Tiesībsarga biroja veiktās pašvaldību aptaujas par to, kas notiek ar jauniešiem, kuri sasniedz 18 gadu vecumu un iznāk ārā no bērnu namiem vai no audžuģimenēm, secināts, ka šodienas realitāte šādiem bērniem ir gana skarba.
“Viskritiskākais pabalsts jaunietim ir 100 eiro gadā dzīvokļa īrei un komunālajiem maksājumiem (…) Šāda situācija konstatēta Raunas novadā,” intervijā LNT norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.
Viņa uzsver, ka ar tik niecīgu atbalstu patstāvīgu, cilvēka cienīgu dzīvi, kas ir vērsta uz attīstību, uzsākt nav iespējams.
“Pēc tās situācijas, kāda ir patlaban, ja nekas valstī nemainīsies, tad šis jaunietis ir spiests dzīvot pie draugiem. Bet, kā mēs zinām, draugi nav nekādi labdari, un tad sekas var būt ļoti bēdīgas gan valstij, gan šim jaunietim. Pastāv iespēja nokļūt uz noziedzības ceļa – tātad viens ceļš ir cietums. Otrs ceļš ir izbraukt no šīs valsts, braukt strādāt un dzīvot uz ārvalstīm,” sacīja Grāvere.
Tajā pašā laikā likuma līmenī viss it kā esot “skaisti un pareizi” – jaunietis tiek nodrošināts ar dzīvojamo telpu, sniedz dzīvokļa pabalstu un cita veida palīdzību, bet realitātē aina paveras pavisam bēdīga.
Kā zināms, likums šobrīd nosaka, ka, gadījumā ja pašvaldība nenodrošina bāreni vai bez vecāku gādības palikušo bērnu ar īres dzīvokli, tā maksā viņam no vietējā budžeta līdzekļiem ikmēneša pabalstu, kāds nepieciešams vienistabas dzīvokļa īrēšanai.
Foto: Pixabay