autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Vilnīša lieta saistīta ar kādas poļu firmas mēģinājumu iegūt maksājumu iestādes licenci

Bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieku Normundu Vilnīti, vēl vienu biroja eksdarbinieku Andreju Vasiļeviču un advokāti Ievu Ramiņu policija tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos. Kāda Polijā bāzēta kompānija maksāja Vilnīša firmai 135 000 eiro, lai tā palīdz izkārtot licenci maksājumu iestādes darbībai, taču licenci tā neieguva, raksta NRA.lv.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) to atteica, bet naudu Vilnīša uzņēmums iztērēja un kādreizējam galvenajam korupcijas apkarotājam lieta var beigties ne vien ar apsūdzībām korupcijas mēģinājumā, bet arī ar detektīvlicences zaudēšanu. Tomēr lietā ir daudz neskaidrību. Policija nav noskaidrojusi to FKTK personu, kurai kukuli bija plānots nodot. Nav arī skaidrs, kāpēc lieta nebija KNAB kompetencē.

Normunds Vilnītis KNAB sāka vadīt pirms 10 gadiem. Viņu izvēlējās 17 pretendentu vidū. Tomēr līdzīgi saviem priekšgājējiem, KNAB priekšnieka krēslā Vilnītis visu pilnvaru laiku nenoturējās. Ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera izveidota komisija atklāja, ka viņš birojā pieņēmis cilvēkus ar piesegpasēm un pārkāpis slepenības režīmu. Tāpat bija aizdomas, ka viņš licis veikt nesankcionētu operatīvo izstrādi par sev interesējošām personām.

Saeima Vilnīti no KNAB priekšnieka amata atbrīvoja 2011. gada vasarā. Trīs gadus vēlāk Vilnītis sāka piedāvāt detektīvpakalpojumus.

“Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka Vilnītis kārtojis “Norvik” bankas pircēja Grigorija Guseļņikova intereses Latvijā, kas gan beidzies ar konfliktu abu starpā. Tāpat Vilnītis manīts izsekojam Saeimas deputātu, kurš tobrīd bija slepenās Nacionālās drošības komisijas loceklis.

Vilnīša detektīvaģentūra atrodas daudzdzīvokļu mājā netālu no Pasažieru ostas. Te nav ne zvanu pogas, ne arī kādas norādes par kompāniju.

Detektīvdarbība tiek stingri uzraudzīta, tāpēc Vilnīša tālāko darbību šai sfērā apdraud kāda krimināllieta. Vilnīti Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos.

Pirms vairāk nekā trim gadiem Polijas kompānija ”GPN Data EUROPE” iegādājās firmu Latvijā, lai saņemtu licenci maksājuma iestādes darbībai. Tas ļautu kompānijai sniegt pakalpojumus visā Eiropas Savienībā. Šādiem uzņēmumiem jāiziet stingra procedūra FKTK.

FKTK padomes loceklis Gvido Romeiko norāda, ka, ja ir reģistrēta sabiedrība, tā var strādāt tikai šeit Latvijā, ja tā jau ir ieguvusi licenci, tad tai tirgus ir ne vairs tikai Latvija, bet visa Eiropas Savienība.

Tā ir katra uzņēmēja izvēle, viņš uzreiz var nākt pēc licence, vai arī pastrādāt kā reģistrēta sabiedrība un pēc tam nākt pēc licences. Jā, tādu vēlmi ”GPN Data Latvia” bija izteicis savā laikā.

Poļiem radās grūtības licences saņemšanai. Kompānijai bija jāatklāj patiesā labuma guvējs, naudas izcelsme un jāuzrāda brīvie līdzekļi. Firma FKTK prasības nevarēja izpildīt.

”GPN Data Latvia” vērsās pēc palīdzības Vilnīša firmā. Un 2016. gada nogalē pārskaitīja tai 135 000 eiro. Policija domā, ka poļi deva naudu, lai Vilnītis uzpirktu FKTK amatpersonas. Iesaistītie to noliedz. Vilnīti uzrunāja viņa kādreizējais kolēģis KNAB Andrejs Vasiļevičs. Viņš bija ”GPN Data Latvia” darbinieks.

Bijušais KNAB darbinieks, strādājis SIA ”GPN Data Latvia” Andrejs Vasiļevičs.

“Nekā personīga”: Par ko īsti jūsu kompānija, laikā, kad jūs tur vēl strādājāt, maksāja Vilnīša aģentūrai?

Par juridisko palīdzību!

“Nekā personīga”: Un kādos jautājumos šī palīdzība bija nepieciešama?

Es nekomentēšu šobrīd. Saprotu, ka lieta interesanta.

“Nekā personīga”: Vasiļēviča kungs, jūs kādreiz bijāt KNAB darbinieks?

Biju gan, jā.

“Nekā personīga”: Vai tāpēc tā izvēle krita par labu Vilnīša vadītajai detektīvaģentūrai?

Nē, tas nav kritērijs, ka mēs kādreiz esam strādājuši kopā.

“Nekā personīga”: Bet – tad kāpēc tika izvēlēta Vilnīša detektīvaģentūra?

Nu, kopīgi ar valdes locekļiem tika pieņemts lēmums.

Vilnītis licences kārtošanā iesaistīja zvērinātu advokāti Ievu Ramiņu. Viņas birojā pirms daudziem gadiem praktizēja pašreizējais FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš. FKTK apstiprina, ka advokāte nākusi uz sarunām un advokātu klātbūtne licenču kārtošanā esot pat vēlama. Sarunas ilgušas vairākus mēnešus, taču bez firmai vēlamā rezultāta.

Gvido Romeiko, FKTK padomes lockeklis

Tas ir dzīvs process. Apmaiņa ar dokumentiem, telefonzvani, klātienes tikšanās, e-pasta apmaiņa. Tādā te veidā.

“Nekā personīga”: Kad bija pēdējā reize, tikšanās ar Ramiņas kundzi? Kurš gads?

Divi gadi atpakaļ, kaut kas tāds,

“Nekā personīga”: Un nevienā no šīm sarunām netika uzteikts kāds nelikumīgs piedāvājums par naudas maksāšanu vai tam līdzīgi?

Protams, nē.

“Nekā personīga”: Bet tikšanās ar Normundu Vilnīti nav bijusi?

Nē!

Poļi naudu bija samaksājuši, taču rezultāta nebija. Vilnītis bija notērējis saņemtos 135 000 eiro. GPN licenci tā arī neieguva. Kompānijas vadība Polijā bija nemierā, izteica neuzticību valdes loceklim Vladimiram Remi un vērsās pret viņu tiesā. Remi savukārt vainoja visus pārējos. Visdrīzāk, pēc Remi iesnieguma Ekomomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pērn sāka kriminālprocesu par sagatavošanos kukuļdošanai, kukuļa piesavināšanos un naudas atmazgāšanu.

“Ja arī kāda amatpersona vai bijusī amatpersona izdara noziedzīgu nodarījumu, jāsaka, žēl, ka tā ir noticis. Tā diemžēl, tā ir dzīves parādība,” komentē Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Normunds Vilnītis, bijušais KNAB priekšnieks, SIA ”Information agency” īpašnieks

“Nekā personīga”: Ja līgums tika slēgts pirms diviem gadiem, kāpēc jūs aiztur tikai tagad?

Es jums teicu, ka visus komentārus par lietas apstākļiem pie Allas.

“Nekā personīga”: Vilnīša kungs, vai detektīvaģentūrai tagad draud licences atņemšana?

Es neatbildēšu uz jautājumiem.

“Nekā personīga”: Bet – vai jums draud licences atņemšana šīs lietas sakarā?

Es jau jums teicu, ka ar visiem jautājumiem pie Allas Ignatjevas. Es pārtraucu ar jums sarunu. Paldies! Visu labu!

Detektīva sertifikātam beidzies termiņš, un Vilnītis to nav pagarinājis. Taču spēkā ir licence, kas ar šiem pakalpojumiem ļauj nodarboties Vilnīša vadītajam uzņēmuma. Likums nosaka, ja pret Vilnīti cels apsūdzību, licenci ”Information Agency” zaudēs.

Lauris Arājs, VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks

“Nekā personīga”: Detektīvaģentūrai ”Information agency” šobrīd licence ir spēkā?

Jā, jūs šādu informāciju ieraudzīsiet arī publiskajā sadaļā.

“Nekā personīga”: Pie kādiem apstākļiem tiek anulētas šis licences?

Ja iestāsies ierobežojumi kādai no personām, kura ieņem attiecīgo amatu un ir vienīgais īpašnieks, un viņa, ir problēmas šajā jomā, šī te licence viņam var tikt anulēta.

“Nekā personīga”: Tad, kamēr personai ir aizdomās turētā statuss, licenci anulēt nevar?

Likums tā arī pasaka. Tikai un vienīgi apsūdzība.

Advokāte Ieva Ramiņa lūgusi advokātu padomei, apturēt viņas darbību advokatūrā, ko padome ir izpildījusi. Šīs lietas procesa virzītājs ir Vitālijs Polovinskis, kurš Ekonomikas policijā ir priekšnieka vietnieks nodaļai, kas pamatā izmeklē banku lietas.

Foto: F64

Pievienot komentāru