Veselības apdrošināšanā svarīgs būs gan nodokļu nomaksas periods, gan summa
Valdībā turpinās diskusijas par veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu. Kā intervijā Latvijas Radio atklāj veselības ministre Anda Čakša, lai saņemtu valsts apmaksāto medicīnisko palīdzību, nozīmē būs ne tikai tam, vai ir nomaksāti darbaspēka nodokļi, bet arī noteikts mēnešu skaits, kurā maksāti nodokļi.
Veselības ministrija piedāvātā Veselības aprūpes finansēšanas likuma galvenais mērķis – definēt, kurš turpmāk būs tiesīgs saņemt valsts apmaksāto medicīnisko palīdzību . Šā brīža iecere paredz iedzīvotājus dalīt divos grozos. Vienā būtu tie, kuri nemaksā sociālās iemaksas, otrā sociālā – nodokļa maksātāji.
Čakša norāda, ka diskusijas par likumprojektu turpinās un pašlaik mainās trīsreiz dienā. Viņa cer, ka nākamnedēļ būs tapusi stabila likuma versija.
Kā atklāj ministre,lai arī sistēma paredzēta solidāra dažādiem ienākumu līmeņiem, iecerēts arī nodokļu nomaksas minimālais slieksnis, no kura varēs saņemt pilno veselības pakalpojumu grozu. Turklāt pilna groza saņemšanai būtisks būs gan nodokļu nomaksas laika posmam, gan minimālajam apmēram. Pagaidām gan noteikto apmēru ministre neatklāj.
Viņa gan uzsver, ka, jaunajā modelī būs arī paredzēta iespēja iedzīvotājiem, kas ir ārpus vispārējā nodokļu režīma, pašiem veikt iemaksas, lai varētu saņemt pilnu veselības aprūpes pakalpojumu grozu.
Jau vēstīts, ka plānots nodrošināt nodokļu maksātājiem pilnu pakalpojumu grozu, bet nemaksātājiem tikai pamata pakalpojumus.
Minimālajā grozā tiktu iekļauta neatliekamā palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi, aprūpe grūtniecēm, un apkārtējos apdraudošo slimību diagnosticēšana un ārstēšana. Savukārt pilnais pakalpojumu grozs, plānveida palīdzība, būtu pieejama visiem nodokļu maksātājiem.
Foto: Saeimas kanceleja