Valdība šonedēļ izšķirsies, kā iegūt naudu medicīnai
Šonedēļ valdībai būs jālemj, ar kuru no diviem variantiem nodrošināt veselības aprūpes finansēšanu – valdību veidojošajām partijām ir jāliek punkts diskusijām par papildu finansējuma meklējumiem veselības aprūpē un jāizšķiras, kurš no Veselības darba grupas piedāvātajiem modeļiem ir pieņemamāks kā finansējuma avots.
Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā darba grupa lemšanai koalīcijā virzīs divus obligātās veselības apdrošināšanas variantus – 20 eiro obligātā maksājuma ieviešanu, kā arī pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanu par 1%, lai to novirzītu medicīnai.
Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) vadītā veselības darba grupa piedāvās koalīcijai lemt par iespēju obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām un novirzīt veselības aprūpei 1,5% no sociālā budžeta, to kompensējot, par vienu procentpunktu ceļot pievienotās vērtības nodokli (PVN), tādejādi notiktu atgriešanās pie tās PVN likmes 22% , kura bija spēkā 2011.gadā.
Premjera piedāvājums paredz, ka tādējādi veselības nozare papildus iegūtu aptuveni 80 miljonus eiro.
Tiks lemts arī par Latvijas Bankas virzīto ideju par 20 eiro no katra strādājošā veselības aprūpes nodrošināšanai. Kaut darba grupā šim priekšlikumam nebija nekāda atbalsta, tomēr nav cita labāka priekšlikuma, lai šo varētu ignorēt. Ilmārs Rimšēvičs, Latvijas Bankas prezidents norāda: “Pēc mūsu aprēķiniem, valsts budžets varētu iegūt aptuveni 250 miljonus, un tā būtu nauda, ar kuru varētu samaksāt ārstiem un māsiņām un ar kuru ievērojami varētu samazināt rindas.”
Attiecībā uz Latvijas Bankas piedāvāto modeli, kas nosaka fiksēto ikmēneša maksu, premjers norāda, ka nav pieņemami tie varianti, kuri uzliek papildus finanšu slodzi mazo un arī vidējo algu saņēmējiem, tādejādi veicinot sociālo netaisnību – tā ir sarkanā līnija un to nedrīkst pārkāpt.
Viņš gan atturējās prognozēt, vai šis priekšlikums gūs atbalstu koalīcijā. “Gaidīšanas laiks ir beidzies. Lēmums jāpieņem nākamās nedēļas beigās,” uzsvēra Kučinskis. Par to, kurš no šiem modeļiem tiks īstenots, šonedēļ jāvienojas Sadarbības padomei un valdībai.
Kā ziņots, valdība 9.maijā atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotās valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.-2021.gadam, tomēr tika nolemts, ka atsevišķiem jautājumiem, piemēram, veselības nozares finansējumam, risinājums vēl tiks meklēts.
Foto:Myriams-Fotos/https://pixabay.com/en/users/Myriams-Fotos-1627417//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/