Vairāki novadi iesaistīsies protesta akcijā pret ATR
Ceturtdien, 5. martā, no plkst.7.30 līdz 9.30 novadu iedzīvotāji rīkos protesta akciju pret administratīvi teritoriālo reformu, pārvietojoties pa valsts lielākajiem autoceļiem ar smagajām tehnikas vienībām.
Neraugoties uz pašvaldību, iedzīvotāju un pat Eiropas ekspertu iebildumiem pret plānotās pašvaldību reformas formu, sasteigto un nedemokrātisko gaitu, šo ceturtdien, 5. martā ATR likumprojekts 2. lasījumā tiks izskatīts Saeimā. Arī speciāli šim mērķim izveidotās Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas “konsultācijas” Saeimā ar pašvaldībām izrādījās tikai demokrātisko izpausmju fikcija, nevis darbs ar priekšlikumu un pašvaldību argumentu vērtēšanu pēc būtības.
Tieši dienā, kad Saeima iecerējusi izskatīt likumprojektu, 5.martā protesta akcijā pret novadu reformu, iesaistot smago tehniku, apsver iespēju iesaistīties Kandavas, Ikšķiles, Carnikavas, Alojas, Jelgavas, Salacgrīvas, Alsungas, Ventspils, Tukuma, Salas, Engures, un Inčukalna pašvaldības.
“Novadu reformas plāns nav izvērtēts no civilās aizsardzības viedokļa un patlaban nav skaidrs, kāds būs ceļu, slimnīcu, izglītības iestāžu tīkls. Patlaban, kad pasaulē strauji izplatās jaunā koronavīrusa izraisītā slimība “Covid-19″, šī vīrusa izplatība mums var sniegt preventīvu mācību nākotnei, ka iedzīvotāju koncentrācija vairāk apdzīvotās vietās paver augstākus riskus, bet ATR sakarā civīlās aizsardzibas aspekti nav pat izvērtēti,” norāda Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.
Ikšķiles novada zemnieks Pēteris Dimants uzskata, ka administratīvi teritoriālā reforma ir politiskā izrēķināšanās. “Ja valdība mūs nedzird saistībā ar reģionālo reformu, mēs esam spiesti iziet ielās ar smago tehniku. [..] Ja arī šoreiz Pūce un pārējie mūs nedzirdēs, tad šie traktori pēc laika būs Rīgā,” paziņojis Dimants.
Kā zināms, Valsts vides reģionālās un attīstības ministrija (VARAM) sagatavoja likumprojektu “Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums” ar jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu, kuru valdība apstiprināja pērnā gada 15. oktobrī, piedāvājot līdzšinējo 119 pašvaldību vietā 39. Saeima 7. novembrī likumprojektu konceptuāli atbalstīja pirmajā lasījumā.
Likumprojekta nodošana izskatīšanai Saeimā otrajā lasījumā paredzēta 5. martā. Plānots, ka Saeima likumu pieņems līdz šī gada jūnijam, lai 2021. gadā jaunais pašvaldību iedalījums stātos spēkā un jaunās pašvaldību domes varētu darbu uzsākt nākamā gada 1. jūlijā.