T.s “Brexit” ziņojums atklāj drūmo Lielbritānijas nākotni
Lielbritānijas premjeministre Terēza Meja saskaras ar jaunu spiedienu pēc tam, kad noplūdināta t.s. “Brexit” analīze, kas secina, ka Apvienotas Karalistes nākotne būs sliktāka nekā līdz šim, neatkarīgi no tā, kāds būs nākotnes darījums ar Eiropas Savienību (ES).
Slepenais “Brexit” dokuments liecina par potenciālo scenāriju, kas rāda, ka, ja pat tad, ja Apvienotā Karaliste spēs vienoties par visaptverošu brīvās tirdzniecības nolīgumu, to ekonomikas aptuvenais pieaugums varētu būt par 5% mazāks nākamo piecpadsmit gadu laikā.
Savukārt, ja Lielbritānija paliktu bez darījumu un būtu spiesta atkāpties no Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem, ekonomika varētu pieaugt līdz 8%. Tomēr, ja Lielbritānija saglabātu piekļuvi vienotajam tirgum, zaudējumi būtu tikai 2%.
Eksperti no “Brexit” Eiropas pētniecības grupas šādus secinājumus nosaukuši par “ļoti spekulatīviem”. Tikmēr Apvienotās Karalistes opozīcijas deputāti aicinājuši uz atklātību.
Savukārt valdības amatpersonas norādījušas, ka veic plašu pastāvīgo analīzi. “Nākamās analīzes projektā ir atšķirīgi noteikumi, kā arī citi ārējie novērtējumi, ” norādījis valdības avots. “Tas ietver arī ievērojamu skaitu brīdinājumu un ir atkarīgs no dažādiem pieņēmumiem,” pauž avots.
Kā ziņots iepriekš, secinot, ka Lielbritānija ir panākusi pietiekamu progresu, uzsākta otrā “Brexit” sarunu kārta, kas ietver jautājumus par turpmākajām ES un Apvienotās Karalistes attiecībām.
Iepriekš tika noteikts, ka Lielbritānijai ir jātiek galā ar trīs svarīgiem jautājumiem – Lielbritānijā dzīvojošo ES pilsoņu tiesībām, izstāšanās rēķinu un par Ziemeļīrijas robežu ar Īriju. Eiropadomes prezidents Donalds Tusks informēja, ka tika panākta vienošanās un tagad ir laiks otrajai fāzei.
Atgādinām, ka pērn, jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza šogad martā.
Foto: Shutterstock