SVF: Pasaules ekonomika šobrīd atrodas sinhronizētā lejupslīdē
Pasaules ekonomika šobrīd atrodas sinhronizētā lejupslīdē, brīdinājusi Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) jaunā izpilddirektore Kristalina Georgijeva. Izaugsmes tempu palēnināšanās paredzama apmēram 90% pasaules teritorijas.
Georgijeva savā pirmajā uzrunā informēja, ka galvenie problēmu iemesli ir tirdzniecības kari, kā arī “Brexit” un vispārējā ģeopolitiskā nestabilitāte.
“Šī plaši vērojamā palēninājuma dēļ izaugsmes temps šogad kritīsies līdz zemākajai atzīmei kopš desmitgades sākuma,” savā uzrunā uzsvēra SVF vadītāja.
Pēc viņas sacītā, “Brexit” jebkurā formā būs “sāpīgs”, papildinot globālās lejupslīdes sekas. Georgijeva brīdināja, ka šķelšanās kaitēs ne tikai Lielbritānijai un Eiropas Savienībai, bet arī valstīm ar zemiem ienākumiem, kuras ir ekonomiski saistītas ar tām.
“Lielbritānijas politiķiem būs jāizdomā, kā pasargāt cilvēkus, kurus skars “Brexit”, taču šo pasākumu finansēšanai ir ierobežotas iespējas,” atzina SVF izpilddirektore.
SVF dati rāda, ka izaugsme jau ir palēninājusies gandrīz 90% pasaules teritorijas.
“Es īpaši uztraucos par valstīm ar zemiem ienākumiem, kuras lielā mērā ir atkarīgas no Eiropas Savienības un Apvienotās Karalistes,” sacīja Georgijeva.
Tāpat viņa veltīja pārmetumus Ķīnai un brīdināja par kaitējumu, ko nodara subsīdijas, nevērība pret intelektuālā īpašuma aizsardzību un jauno tehnoloģiju izmantošanu, kuru dēļ Ķīna un ASV ir noteikušas tarifus miljardu dolāru vērtībā viena otras precēm.
“Šie strīdi ir noveduši tirdzniecības izaugsmi līdz “apstāšanās brīdim” un kaitējuši ražošanas un biznesa ieguldījumiem,” norādīja SVF vadītāja.
Saskaņā ar minēto, nākamajā gadā pasaules ekonomikas izaugsmi varētu samazināt par 0,8%, bet precīzākas prognozes SVF gatavojas sniegt pēc nedēļas.
Foto: European External Action Service