Savākti 10 000 parakstu par bilingvālās izglītības saglabāšanu
Nepilnu divu nedēļu laikā sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” savākti nepieciešami 10 000 parakstu par bilingvālās izglītības saglabāšanu.
Iniciatīvas autors Deniss Barteckis aicinājis parakstīties par bilingvālās izglītības saglabāšanu.
“Iebildīsim pret Izglītības un zinātnes ministrijas nodomiem visās nacionālo minoritāšu vidusskolās ieviest mācības latviešu valodā. Ja tiks īstenoti izglītības ministra Kārļa Šadurska plāni, mēs riskējam nodarīt nelabojamu kaitējumu izglītības kvalitātei. Mūsu bērnu izglītībai. Mūsu bērniem. Pieņemu, ka viņiem būs grūtāk apgūt mācību materiālu, tāpēc viņu zināšanas, salīdzinot ar latviešu bērniem, kuri mācīsies savā dzimtajā valodā, pasliktināsies. Apgūt zinātņu pamatus, piemēram, ķīmijā vai fizikā, valodā, kas nav dzimtā, ir grūtāk. Tāpat nav saprotams, kā un kurš krievu tautības bērnam latviešu valodā skaidros angļu valodas gramatiku,” teikts iniciatīvā.
Tajā norādīts, ka izglītības ministrijai un Kārlim Šadurskim joprojām nav skaidra un sabiedrībai izklāstīta plāna šīs reformas īstenošanai, kā arī nav cilvēkresursu. Pat Latvijas valsts vadītājs Raimonds Vējonis atzīst – ja reforma tiks ieviesta tūlīt, var rasties problēmas skolotāju sagatavošanā. “Taču gan mums, gan Jums ir pilnīgi skaidrs, ka jautājumi par valodu vienmēr parādās dienaskārtībā tieši pirms vēlēšanām. Neļausim padarīt mūsu bērnus par sīknaudu politiķu rokās!” norāda iniciatīvas autors.
Jau vēstīts, ka portālā “Manabalss.lv” uzsākta arī parakstu vākšana par krievu valodas kā mācību valodas pozīciju saglabāšanu izglītībā Latvijas skolās.
“Manabalss.lv” norit arī parakstu vākšana par bilingvālās izglītības izskaušanu valsts un pašvaldību izglītības iestādēs.
Kā ziņots, oktobra sākumā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.
Foto: Shutterstock