Šadurskis: Par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma ir pozitīvas atsauksmes
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecere par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma nodota izskatīšanai Saeimā, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pavēstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V), paredzot tai pozitīvu iznākumu.
Kā zināms, 25.aprīlī Latvijas Republikas Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija konceptuāli atbalsta likumu grozījumus, kas paredz uzsākt samērīgu, līdzsvarotu un elastīgu pāreju uz pamatizglītības satura apguvi, sākot no 6 gadu vecuma, nodrošinot iespējas 1.klases izglītības programmu īstenot arī pirmsskolā. Savukārt piecgadīgiem bērniem pirmsskolas izglītības posmā ir paredzēta vienu gadu ilga obligātā sagatavošana pamatizglītības ieguvei.
Saskaņā ar ģimenes ārsta, psihologa atzinumu sagatavošanas programmā bērns varēs mācīties vēl vienu gadu, mācības 1.klasē uzsākot septiņu gadu vecumā.
Pašlaik jautājums par skolas gaitu uzsākšanu no sešu gadu vecuma nodots Saeimai, un kā norāda Šadurskis, šobrīd jāizlemj parlamentam. “Jauno saturu saņems visi, bet jautājums, kā sauksies sešgadnieku izglītība – tā būs pirmā klase, vai tā kā līdz šim? Realizācijas vieta arī būs tā pati – vai nu bērnudārzs vai skola, atkarībā no pašvaldību iespējām. Es varu nomierināt vecākus, – šis ir jautājums tikai un vienīgi par nosaukumu, jo pie jaunā satura tiks visi,” skaidroja ministrs.
Viņš uzsvēra, ka Ministru kabineta noteikumi ir tik pat kā izstrādāti. “Lai sāktu visas procedūras, mums jāgaida Saeimas lēmums, lai likums stātos spēkā un varētu sākt virzīt procedūras,” piebilda ministrs.
Ņemot vērā, ka koalīcijas partiju politiķiem vēl ir daudz jautājumu saistībā ar piedāvājumu par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, Šadurskis norādīja, ka kritika ir bijusi vienmēr, jo ir cilvēki, kam nekad nekas nepatīk, “bet lielākoties ir pozitīvas atsauksmes,” uzskata ministrs.
Jau vēstīts, ka grozījumi Izglītības likumā paredz noteikt, ka mācību stundas ilgums 1.klasē ir 35 minūtes. Jaunā satura īstenošanas pieejā būtiska ir mācību darba organizācijas formu daudzveidība, līdztekus mācību stundai nodrošinot atpūtu, rotaļas, spēles, praktikumus, kā arī nodarbības dabā un mācību ekskursijas. Pēc mācību nodarbībām 1.klases skolēniem no valsts budžeta mērķdotācijas tiks nodrošināta iespēja saņemt pedagoģisku palīdzību un organizēti pavadīt brīvo laiku ārpus mācību stundām.
Bērni, kuri 2017./2018.mācību gadā ir uzsākuši divu gadu obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei, to turpinās arī 2018./2019.mācību gadā. Viņiem obligātās sagatavošanas otrajam gadam tiks piedāvāta pārejas programma, lai, turpinot mācības skolā, līdz ceturtajai klasei izlīdzinātu atšķirības starp abām 2019./2020.mācību gada 1.klasēm. 2018.gada 1.septembrī pirmskolas izglītības iestādēs tiks uzsākta jaunā satura ieviešana, un piecgadīgi bērni jauno obligāto pirmsskolas saturu apgūs viena gada laikā, lai ar 2019./2020.mācību gadu būtu gatavi uzsākt mācības 1.klasē ar kompetenču pieejā balstītu izglītības saturu. Sešgadīgie bērni šajā gadā turpinās pirmsskolas izglītības apguvi, ko ir uzsākuši 2017./2018.mācību gadā un ir apguvuši tikai daļu pirmsskolas izglītības satura. 2019.gada 1.septembrī gan 5 un 6 gadus vecie, gan 6 un 7 gadus vecie bērni, kas 2018.gada 1.septembrī uzsāka vai turpināja mācības obligātajā pirmsskolas izglītībā, sāks mācīties 1.klasē pēc jaunā mācību satura.
Foto: Shutterstock