Šadurskis: Nākamā gada budžets ir labākais, ko varēja Saeimai piedāvāt
Nākamā gada valsts budžets ir labākais, ko valdība spējusi piedāvāt pašreizējā situācijā, otrdien intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis.
Šadurskis norādīja, ka nekad nav pieredzējis situāciju, kurā sociālie partneri nebūtu kritizējusi budžetu, vienlaikus norādot, ka šis budžets ir labākais, ko pašreizējā situācijā valdība varēja Saeimai piedāvāt.
“Nākamā gada budžeta tēriņi būs par vairāk nekā 180 miljoniem eiro lielāki nekā 2015.gadā. Galvenās prioritātes ir aizsardzība un iekšlietas, kā arī būtiskas prioritātes ir veselība un izglītība,” norāda Šadurskis, norādot, ka budžetā “lauvas tiesu” līdzekļi novirzīti tieši iekšējai un ārējai drošībai.
“Protams ir lietas, ko mēs būtu varējuši izdarīt labāk,” sacīja komisijas priekšsēdētājs, norādot, ka vislielāko kritiku saņēmis solidaritātes nodoklis. Viņš pauda viedokli, ka cer, ka tas būs tikai pārējas nodoklis.
Viņš norādīja, ka nākamgad liela uzmanība tiks pievērsta ēnu ekonomikai. Nākamā gada budžeta projektā ir vairāki priekšlikumi, kas vērsti uz negodīgas uzņēmējdarbības ierobežošanu. Tā, piemēram, tiks pastiprināti noteikumi par kases aparātu un kases sistēmu izmantošanu, lai novērstu apzinātus un ļaunprātīgus pārkāpumus. Tāpat tiks uzlabota informācijas apmaiņa starp kredītiestādēm un Valsts ieņēmumu dienestu.
Jau vēstīts, ka Saeimas ārkārtas sēdē otrdien pirmajā lasījumā lems par nākamā gada valsts budžetu.
2016. gada budžets vērsts uz solidaritātes nodokļa ieviešanu lielāku algu saņēmējiem, izmaiņām mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu komerciāla rakstura kultūras pasākumiem un dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem.
Paredzams, ka nākamajā gadā par 10 eiro pieaugs minimālā alga, no 75 līdz 85 eiro pieaugs neapliekamais minimums, savukārt gandrīz 32 000 pensionāru pensijas pieaugs par 10 eiro.
Kopējie nākamā gada budžeta ieņēmumi ir plānoti 7,4 miljardu eiro apmērā, savukārt izdevumi – 7,7 miljardi eiro. Lai nodrošinātu nepieciešamo izdevumu apjomu, tika pārskatīti nozaru ministriju bāzes izdevumi, samazinot tos par 3%. Tāpat tika pārskatīti investīciju projektu īstenošanas termiņi. Neatliekamo pasākumu īstenošanai rasts papildu 122,1 miljons eiro.