Rostovskis: Ja runājam par budžetu un nodokļiem, tas ir brāķis
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera paudusi sarūgtinājumu, ka valdība neizmantoja iespēju novērst trūkumus un kļūdas budžeta projekta paredzētajās nodokļu izmaiņās. Šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” LTRK prezidents Aigars Rostovskis atzina, ka Latvijā Covid-19 pandēmijas krīze tiek vadīta viduvēji vai pat vāji.
“Visa šī situācija jāskata krīzes kontekstā. Kopumā krīze tiek vadīta viduvēji vai pat vāji, jo šis jau ir otrais vilnis. Pirmajā Covid vilnī to varēja norakstīt uz neziņu un šoku. Jau maijā pasaulē runāja par otro vilni. Mēs no sākuma jau teicām, ka vajag stratēģiju krīzes pārvarēšanai un sadzīvošanai ar pandēmiju. Šobrīd mēs redzam, ka pavasara, vasaras periods ir palaists un tagad turpinās tāda haotiska darbība,” pauda LTRK prezidents.
“Ja runājam par budžetu un nodokļiem, tas ir brāķis. Svarīgākais krīzes laikā ir koncentrēties uz šo krīzi. Prognozēju, ka tā ziņa pakāpeniski aizies līdz sabiedrībai. Bet tas trieciens būs brīdī, kad tas viss sarežģītais rīks un sadārdzinājums tiks ieviests,” norādīja Rostovskis.
“Daudzi uzņēmēji izmantoja dīkstāves pabalstus. Kopumā mūsu oficiālais viedoklis ir tāds, ka tas dīkstāves pabalsts kā rīks ne pārāk patīk. Tas saka – tev ir jāsēž mājās un tu nedrīksti strādāt. Bet lielākā mērā jāatbalsta tie, kuri kaut mazliet rosās,” turpināja Rostovskis.
“Nevajadzēja darīt tā, ka budžeta pieņemšanas aizsegā tiek paātrinātā tempā stumta šī nodokļu reforma. Bet budžetā kopumā no valstiskā viedokļa ir, protams, arī ļoti pareizas lietas, piemēram, mediķiem algas pieliktas un vēl virkne pozīcijas,” sacīja LTRK prezidents.
Kā zināms, LTRK jau iepriekš ir vairākkārt vērsusi gan Ministru kabineta, gan Saeimas komisiju un politisko partiju uzmanību, ka dažas no budžeta likumprojekta paketē iekļautajām nodokļu izmaiņām sekmēs ēnu ekonomikas un bezdarba palielināšanos, palielinās nevienlīdzību un radīs daudz lielāku neprognozējamību uzņēmējiem. Nozīmīgākās problēmas ir saistītas ar minimālās VSAOI ieviešanas kārtību un nepārdomātajām izmaiņām alternatīvajos nodokļu režīmos, bet atsevišķi nesamērīgi likmes pieaugumi paredzēti arī citos nodokļos.
Lai gan LTRK atbalsta virzību uz to, lai lielāks cilvēku skaits Latvijā būtu pilnvērtīgāk sociāli apdrošināti, veids kādu valdība piedāvā, nav pieņemams.