Rimšēvičs: Nodokļu politikai vajadzētu būt zināmai četrus gadus uz priekšu
Latvijā nodokļu sistēma beidzot ir jāliek mierā, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Viņš gan atteicās komentēt diskusijas par Mikrouzņēmuma nodokļa un sociālo iemaksu nākotni un valdības plāniem attiekties no minimālajām sociālajām iemaksām un tā vietā palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi līdz 15%. Taču Rimšēvičs uzsvēra, ka tieši regulārās pārmaiņas nodokļu politikā traucē strādāt gan bankām, gan uzņēmējiem ieguldīt jaunos projektos, jo nav drošības par nākotni.
“Beidzot nodokļu sistēmai ir jāliek miers. Tas ir pats svarīgākais, lai ir stabila nodokļu sistēma,” sacīja Latvijas Bankas prezidents.
Viņš atzīmēja, ka nodokļu politikai vajadzētu būt zināmai vismaz četrus gadus uz priekšu. Vienlaikus viņš noraidīja apgalvojumus, ka Latvijas sociālais budžets var piedzīvot krahu sociālo iemaksu vai Mikrouzņēmuma nodokļa iespējamo pārmaiņu vai tieši otrādi – pārmaiņu neesamības dēļ.
Jau vēstīts, ka koalīciju veidojošās partijas šobrīd spriež par iespēju atteikties no plāna nākamgad ieviest minimālo sociālo iemaksu slieksni. Iztrūkumu budžetā kompensēs, palielinot mikrouzņēmumu nodokļa likmi no pašreizējiem 9% līdz 15%.
Saskaroties ar uzņēmēju un nevalstisko organizāciju iebildumiem, koalīcijas partijas trešdien vienojās nākamgad neievest sociālo iemaksu normu, kas nosaka, ka nodokļi jāmaksā no minimālās algas, pat ja darbinieks strādā nepilnu slodzi un saņem mazāk par minimālo algu.
Budžeta ieņēmumus tas nesamazināšot, jo to kompensēs, palielinot mikrouzņēmuma nodokļa likmi no 9% līdz 15%.
Jau ziņots, ka mazo uzņēmēju, neapmierinātību raisījis lēmums no nākamā gada pakāpeniski ieviest minimālo sociālo iemaksu slieksni. Iepriekšējais valdības lēmums paredzēja, ka sākot ar 2017.gadu, mainās mikrouzņēmumu nodokļa likme un tajā vairs netiek ietvertas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksa, tāpēc mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir pienākums veikt obligātās iemaksas par katru mikrouzņēmuma darbinieku.
Foto: Latvijas Banka