Repše trešo reizi atgriežas politikā
Gadu pēc biedrības «Latvijas attīstībai» izveidošanas tās viens no dibinātājiem Einars Repše paziņo par savu gatavību atgriezties politiskajā dzīvē. Šā gada otrajā pusē varētu tapt jauna partija.
Tādēļ kādreizējās partijas «Jaunais laiks» viens no dibinātājiem kļūs par savu līdzgaitnieku sāncensi 2014.gada 4.oktobrī plānotajās 12.Saeimas vēlēšanās, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «De facto».
Biedrība «Latvijas attīstībai» gada jubileju, kas būs 19.martā, savā veidā var svinēt ar intensīvu reklāmu televīzijā, Valsts attīstības vīzijas rakstīšanu internetā un visbeidzot – ar Repšes atgriešanos uz politiskās skatuves.
Reklāmas rullīši «zilajos ekrānos» vien apliecina, ka Repše apņēmies mainīt savu tēlu sabiedrības acīs. No krīzes laikā vairākkārt piesauktā «jostu savilcēja», Repše prasmīgu reklāmistu rokās tiek pārveidots par personu, kas valstij «ļaus uzziedēt», vēstī raidījums.
Taču Repše nav viens. Viņam līdzās stāv jau pieredzes bagātais Rīgas domes deputāts Edgars Jaunups, Nebanku kreditētāju asociācijas vadītāja Baiba Fromane, kā arī bijušie «Vienotības» atbalstītāji – miljonāri Valērijs Belokoņs, Donāts Vaitaitis un Olafs Berķis.
Biedrība pulcē arī citus, regulāri organizējot diskusijas par uzņēmējiem aktuāliem tematiem, piemēram, šonedēļ par gāzes tirgu. «Ja jūs jautājat, vai mēs iesniegsim sarakstu nākamajās Saeimas vēlēšanās, visticamāk, ka jā, jo būtu labi, ja mūsu idejām būtu kāda pārstāvniecība Saeimā,» paziņojis Repše. Līdz tam ne Repše, ne Jaunups no partijas «Vienotība» neizstāsies. Taču arī aktīvu darbību jau labu laiku tur pārtraukuši.
«Vienotībai» nācās atvadīties arī no reklāmista Aināra Ščipčinska, kurš iepriekš rūpējās par priekšvēlēšanu kampaņām. Tagad Ščipčinskis gādā par Repšes tēla veidošanu. Savukārt miljonāru atbalsts biedrībai, atņēmis partijai dāsnus ziedojumus, ziņo «De facto».
«Vienotības» ģenerālsekretārs Artis Kampars neslēpj, ka «naudas ir daudzas reizes mazāk, bet mēs kā partija esam spējīgi dzīvot un mēs virzāmies uz priekšu». Finansiāli veiksmīgāk būtu, ja biedrība iekļautos «Vienotībā», taču neviena no pusēm to nevēlas. Nākamgad notiekošajās Saeimas vēlēšanās, partijas būs sāncenses. Kampars norāda, ka «sabiedrība vērtēs, vai Repše ir tā persona, par kuru, trešo reizi atnākot, būtu jābalso un jāuzticas».
Tikmēr Jaunups raidījumam «De facto» pauž, ka nepamatoti pēc 11.Saeimas vēlēšanām priekšplānā esot izvirzījies jautājums par to, «vai «Saskaņai» jābūt valdībā». Koalīcija ar «Saskaņas centru» galu galā izgāzās. Jaunups atklāj, ka savos uzskatos toreiz nebija viens. «Diezgan tuvu manam viedoklim bija premjers un vēl ļoti ietekmīgi, tagad pat ministri šajā valdībā, bet mēs palikām mazākumā.»
Partijas biedru vidū spriež, ka šo centienu dēļ Jaunupam nepārvaramas domstarpības esot izcēlušās ar «Vienotības» līderi Solvitu Āboltiņu. Tas varētu būt viens no iemesla politiķa vēlmei meklēt citus domubiedrus. Repšem ar «Vienotības» līderiem konflikta nav, taču aiz viņa stāv cilvēki, kuri zināmā mērā spēj ietekmēt viņa darbības virzienus.
Kuluāros apspriež, ka «Mākslīgā intelekta fonda» aktīvas darbības beigšana saistīta ar Belokoņa vēlmi izbeigt tā finansēšanu. Tā vietā radusies interese par valsts attīstības plānu realizēšanu. Valsts amatpersonas deklarācijā par pagājušo gadu redzams, ka Repšem joprojām ir milzu parādi – 931 130,05 latu apmērā.
Taču arī tas neesot iemesls, lai atgrieztos varas gaiteņos. Repše skaidro, ka «politika nav tā vieta, kur cilvēks pelna, vismaz godīgs cilvēks tur nevar pelnīt. Es jau priecātos, ja man kādreiz izdotos Latvijā ieviest Singapūras principus arī attiecībā uz valsts amatpersonu atalgojumu. Ja es veselības aprūpē piedāvāju Nīderlandes modeli, tad valsts amatpersonu atalgojumu ziņā es gribētu piedāvāt Singapūras modeli. Viņiem ir ļoti labas algas ar ļoti konkrētiem izpildes rādītājiem».
Pēc «Vienotības» aplēsēm, nepieciešamo piecu procentu barjeru, lai parlamentā iekļūtu, Repšem ar domubiedriem pārvarēt izdosies. Taču ar to nebūs pietiekoši, lai remdētu Repšes ambīcijas. Šī būs iespēja Jaunupam – savas prasmes, politisko lietu kārtošanā, pielietot, lai pieslietos kādam plašākam deputātu pulkam, iespējams, no «Saskaņas centra», vēstī raidījums.