Reizniece-Ozola: Latvijai par finanšu noziegumiem jāpiemēro arī cietumsodus
Latvijai par attiecīgajiem finanšu noziegumiem jāpiemēro arī reālus cietumsodus, šādu viedokli piektdien intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pauda finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
“Acīmredzot, mēs nesaprotam, cik nopietni ir finanšu noziegumi, un nespējam vai negribam piemērot tādus sodus, lai būtu atturošs spēks. Šobrīd sanāk, ka naudu mazgāt, nelegāli iegūtus līdzekļus legalizēt ir labs bizness, jo nav baiļu no nopietniem sodiem,” sacīja Reizniece-Ozola.
Viņa izteicās, ka kritiskais Eiropas Padomes ekspertu komitejas “Moneyval” naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu ziņojumu par situāciju Latvijā nav nekāds pārsteigums. Vienlaikus tas neesot pietiekami kritisks attiecībā uz Latvijā pieņemtajiem likumiem, bet par prasmi novest atklātos finanšu noziegumus līdz notiesājošam spriedumam.
“Manuprāt, ir ārkārtīgi svarīgi, lai gan prokuratūra, gan tiesas, gan arī policija spētu demonstrēt, ka attiecīgi finanšu pārkāpumi tiek uztverti nopietni un katrs, kuram pienākas, saņemtu nopietnus sodu,” sacīja ministre.
Pēc viņa sacītā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policiju var ņemt kā paraugu – no visiem ziņojumiem līdz 2013. gadam, kas tika no Kontroles dienesta nodoti Finanšu policijai, 53 jeb pilnīgi visi tika nodoti tālāk kriminālvajāšanai prokuratūrai, bet tikai 30 no tiem ir ar nosacītu sodu, 17 ir ar minimālu naudas sodu dažu mēnešalgu apmērā, seši ir piespiedu darbu, bet neviena reāla cietumsoda.
“Tas ir arī galvenais pārmetums Latvijai, ka mēs nesaprotam, cik pēc būtības finanšu noziegumi ir nopietni,” sacīja Reizniece – Ozola.
Kā zināms, šonedēļ publicēts “Moneyval” ziņojums par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) novēršanas sistēmas novērtēšanas 5. kārtu, ko atbilstoši starptautiskajiem Finanšu darījumu darba grupas (FATF) standartiem veica Eiropas Padomes “Moneyval” komitejas eksperti vizītes laikā no 2017. gada 30. oktobra līdz 8. novembrim.
Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas novērtējumam “Moneyval” noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu.
“Moneyval” ziņojuma par Latviju skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. Latvijas rīcība atzīta par mazefektīvu divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.
Foto: Saeimas kanceleja