PVN likmes samazināšana dārzeņiem aktivizējusi uzņēmējdarbību šajā nozarē
Samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešana augļiem un dārzeņiem ir aktivizējusi uzņēmējdarbību šajā nozarē. Tā šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta direktora vietniece Biruta Ingiļāvičute.
Pretēji bažām par nodokļu ieņēmumu kritumu, Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem samazinot pievienotās vērtības nodokļa likmi, šī nodokļa ieņēmumi pārspējuši visas cerības, aktivizējusies arī uzņēmējdarbība šajā jomā, atzina Ingiļāvičute.
Viņa norādīja, ka ir iecerēts, ka PVN maksātāju skaitu, kas ražo augļus un dārzeņus, palielināt par 10% 2020.gadā. “Nepilna gada laikā tas pieaudzis jau par 4%,” atzina Ingiļāvičute.
“Šajā tirgū dominē ļoti daudz sīkražotāji, kuriem apgrozījums nav tik liels, un viņiem nav obligāti jāreģistrējas kā PVN maksātājam,” skaidroja ministrijas pārstāve.
Otrs sasniedzamais rādītājs ir augkopības un dārzkopības nozares preču un pakalpojumu apgrozījuma palielinājums par 6%. Jau pašlaik šis rādītājs ir 9%. “Tā ka šajā preču un pakalpojumu apgrozījumā ir atdzīvojusies tā sistēma,” piebilda Ingiļāvičute.
Kopumā samazinātās PVN likmes ieviešana ir vērtējama pozitīvi, jo pieaugušas arī darba algas šajā nozarē. Tajā pašā laikā viņa atzina, ka ir maz jūtams PVN likmes augļiem un dārzeņiem, jo tie ir vieni no lētākajiem produktiem.
Kā zināms, kopš šī gada 1.janvāra stājās spēkā grozījumi likumā par pievienotās vērtības nodokli, kas paredz ieviest samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
Samazinātā PVN likme no šī gada 1. janvāra attiecas uz pašmāju audzētiem, kā arī importētiem Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem produktiem, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs termiski vai kā citādi apstrādāti, piemēram, saldēt, sālīti vai kaltēti.
PVN samazināto 5% likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim.
Foto: Pixabay