Premjers: Politiski sarežģītākais uzdevums būs nodokļu reforma
Politiski sarežģītākais darbs šajā gadā būs iecerētā nodokļu sistēmas reforma, intervijā Latvijas Radio atzina premjers Māris Kučinskis (ZZS).
Vaicāts, par ko šodien Saeimā uzstājoties ar ziņojumu par valdības paveikto un iecerētajiem darbiem, sagaida kritiku, premjers norādīja, ka parasti lielākā kritika izskan par to, ka “vajadzētu visu uzreiz un ātrāk”. Vienlaikus viņš norādīja, ka dažreiz ir arī diezgan vērtīgi dzirdēt konstruktīvu kritiku.
Runājot par valdības līdz šim paveikto, premjers atzina, ka ir pieņemti visi nepieciešamie normatīvie akti, lai šogad uzsāktu visas Eiropas Savienības fondu programmas. Tāpat ir ieviests atbalsts jaunuzņēmumiem un uz priekšu pavirzījies darbs ātrgaitas dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” projekta ieviešanā. Vēl Latvija pirmā Eiropas Savienībā ratificējusi Kanādas un Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līgumu (CETA).
Tāpat premjers uzsvēra, ka ka pašlaik tiek īstenotas reformas izglītībā un veselības aprūpē. Izglītības jomā strādāts pie pedagogu atalgojuma jautājumiem. Nākamais solis ir skolu skolu tīkla optimizēšana. Savukārt veselības nozarē notiek gan slimnīcu tīkla izveidošana, gan sistēmas veidošana, kur tiek atdalīta kontrole no līguma noslēgšanas.
Tomēr politiski sarežģītākais un grūtākais darbs šogad būs iecerētā nodokļu sistēmas reforma, sacīja Kučinskis.
“Pieņemot iepriekšējā gada budžetu, bija redzams, ka būtu ļoti svarīgi valdībai ar parlamentu dialogu sākt ļoti laicīgi, lai gada beigās nenotiktu nekādas saķeršanās. Tāpēc, veidojot jauno nodokļu politiku, iesaistām arī atbildīgo Saeimas komisiju vadītājus,” uzsvēra premjers.
Viņš atzina, ka pašlaik visi ar reformu saistītie aprēķini vēl nav veikti, taču jau pašlaik ir skaidrs, ka pašvaldībām nāksies kompensēt ieņēmumu kritumu, kas tām radīsies saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšanu un neapliekamā minimuma paaugstināšanu.
Jau ziņots, ka FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro (pašlaik 380 eiro), kā arī atcelt solidaritātes nodokli. Tāpat paredzēts noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu.
Foto: Valsts kanceleja