Pazudušas divas “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartes
Rīgas domes deputātiem izsniegtais abonements “Rīgas satiksmes” stāvvietu neierobežotai izmantošanai pirms mēneša bija cēlonis Vides un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces demisijai. Ar to skandāls vēl nebeidzas. Domei nav izdevies noskaidrot, kas noticis ar stāvvietu abonementu kartēm, kas piešķirtas pagaidu administrācijai. Pēc papīriem atļaujas saņēmuši trīs administratori, taču līdz diviem tās nav nonākušas.
Automašīnu novietošana rātsnama apkārtnē ir dārga. Daugavmalā viena stunda maksā divus eiro un piecdesmit centus, Vecrīgā astoņus eiro. Tāpēc Rīgas domē strādājošo pieprasījums pēc bezmaksas stāvvietu atļaujām ir liels.
Katrs deputāts var saņemt atļauju auto novietošanai pašvaldībai rezervētās stāvvietās. Pāris desmiti vietu ir Kaļķu ielā pie Strēlnieku laukuma, ko parasti aizņēmuši ierēdņi. Ar barjeru norobežota stāvvieta aiz Tehniskās universitātes korpusa. Lai te turētu auto, nepieciešams arī mikročips. Tāds ir deputātiem un augstākajai pilsētas ierēdniecībai.
Tā kā atļauju ir vairāk nekā stāvvietu, Rīgas domes Saimniecības pārvalde vairāk nekā desmit gadus deputātiem piešķir arī Rīgas satiksmes stāvvietu abonementu kartes. Tad mašīnu var likt Daugavmalā, Vecrīgā vai jebkurā vietā pilsētā, kur stāvvietas apkalpo “Rīgas satiksme”.
Rīgas domes deputāts, bijušais izpilddirektors Juris Radzevičs (“Gods kalpot Rīgai”) norāda: “Tas nekādā veidā neprezumēja, ka varētu nodot gan šīs caurlaides, gan maksas caurlaides partijas vajadzībām vai kā savādāk. Tas tikai bija domāts tieši deputātiem, kuriem vajadzēja nākt saņemt, uzrādīt tehnisko apliecību un parakstīties par to saņemšanu.”
Tomēr sistēmā ir caurums. Uz “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartes nav rakstīts mašīnas numurs vai īpašnieka vārds, tāpēc to var izmantot jebkurš. Teorētiski, to var pārbaudīt pēc abonementa kartes numura, jo par kartes saņemšanu ir jāparakstās.
Tāda pienākuma nav arī “Rīgas satiksmes” kontrolieriem vai pašvaldības policijai. Līdz ar to deputāti kartes varēja aizdot draugiem. Risks tikt pieķertiem, ir neliels.
Rīgas domes deputāts Māris Mičerevskis (“Attīstībai/Par!”, “Progresīvie”) pauž: “Tas ir tāds diezgan vērtīgs bonuss, ka var likt mašīnu, kur vēlies un tas ir par velti, un zinot Rīgas domes deputāta darba specifiku, es negribētu apgalvot kategoriski, ka pilnīgi nevienam tas nebūtu nepieciešams, bet nu, visticamāk, nav cilvēka kam stāvvietu vajadzētu tieši priekš darba Rīgas domē.”
To zināja arī bijušais Rīgas domes deputāts, Vides un reģionālas attīstības ministrs Juris Pūce, kurš savam partijas biedram Mičerevskim oktobrī palūdza atdot savu stāvvietas karti. Samelošanās, ka tas bija tikai joks, ministram maksāja amatu.
Pēc Pūces skandāla jaunais Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (AP) uzdeva izrevidēt stāvvietu atļauju sistēmu. Atklājās, ka pazudušas divas no trīs pagaidu administrācijai izdotajām “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartēm.
Pretēji ierastajai kārtībai, par administrācijas pārstāvjiem izsniegtajām kartēm neviens nav parakstījies. Kartes pasūtījuši un saņēmuši administratoru biroja darbinieki. Tāpēc šīs kartes nav piesaistītas konkrētai amatpersonai un viņa mašīnai.
Bijušais pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics atzīst, ka “Rīgas satiksmes” stāvvietas karti ir saņēmis. Pēc darba beigām domē to līdz ar citiem dokumentiem atdevis pašvaldībai.
“Es atceros, kad mēs sākām darbu, mums iedeva arī visus datorus, telefonus, nu kas tur vēl pienācās, bija visādas caurlaides, kur bija kā tikt iekšā, kur novietot transportu, tās lietas bija pietiekami daudz, kas pienācās. (NP: Un, prom ejot, tas viss tika nodots, atdots atpakaļ?) Protams, nu, tieši tā,” norāda Balševics.
No tieslietu ministrijas deleģētais administrācijas pārstāvis Aleksejs Remesovs bija pārsteigts par jautājumu, vai ir nodevis atpakaļ Rīgas satiksmes karti: “Es ļoti brīnos par to, ko jūs uzrakstījāt, jo es nebiju saņēmis tādu atļauju. Es no viņas biju atteicies, kad stājos amatā. Man piedāvāja, bet es atteicos, jo man nebija nepieciešama tāda atļauja. Man no ministrijas līdz domei daži simti metru tikai. Man tiešām būtu interesanti zināt, kam tad viņa tika izsniegta.”
Vērtīgā “Rīgas satiksmes” stāvvietu karte nav nonākusi arī līdz Finanšu ministrijas pārstāvim Artim Lapiņam. Viņam iedota atļauja auto novietošanai Rīgas domes darbinieku stāvvietā.
“Uzsākot pildīt Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja vietnieka pienākumus, saņēmu caurlaidi, kas deva tiesības novietot tajā norādīto manu auto pie Rātsnama, kā arī darba apliecību (ar čipu), kas deva iespēju iekļūt ēkā, atslēgt durvis, kā arī iebraukt ar barjeru norobežotajā stāvvietā, kas ir starp RTU un Rātsnamu. Vēlos precizēt, ka man netika izsniegta un neesmu saņēmis Rīgas Satiksmes autostāvvietu lietošanas apliecību, kas dotu tiesības novietot auto stāvēšanai jebkurā Rīgas Satiksmes apsaimniekotajā autostāvvietā,” skaidroja Lapiņš.
Trīs administratoriem atvēlētās Rīgas Satiksmes stāvvietu abonementu kartes izsniegtas martā, kad ministriju izvirzītie eksperti uzsāka darbu atlaistās pilsētas domes vietā. Abonementa termiņš bija pusgads. Septembrī tas pagarināts līdz gada beigām. Tobrīd jau bija zināms, ka administrācija strādās tikai līdz oktobrim.
Kad administratori Balševics, Remesovs, Lapiņš un viņu birojs domi pameta, Saimniecības pārvalde abonementa kartes neanulēja. To izdarīja tikai 15 novembrī, kad par pazudušajām kartēm sāka interesēties jaunā pilsētas vadība.
“Es jums nevaru tehniskās nianses izstāstīt, jo es tās nezinu, es vērtēju sistēmu kopumā, kopumā es vērtēju šo sistēmu kā neapmierinošu, kā uzskaites principiem neatbilstošu, tādēļ arī šī sistēma ir mainīta, mēs no viņas esam atteikušies un tas cilvēks, kas šo sistēmu līdz šim bija uzturējis vairs arī Rīgas domē nestrādā. Šobrīd domei nav izdevies noskaidrot, kas divus pazudušos stāvvietu abonementus ir izmantojis. Nelielā privilēģija, ko visticamāk nezināmajiem sarūpējuši pagaidu administrācijas biroja darbinieki, rīdziniekiem izmaksājusi četrus tūkstošus eiro,” norāda Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.
Jucekļa dēļ disciplinārlieta bija uzsākta pret Rīgas domes Saimniecības pārvaldes priekšnieku Alvilu Kuzminski, kurš šonedēļ darbu pašvaldībā pameta. Viņš noliedz, ka zinātu kam tikušas pašvaldības apmaksātās kartes.
Bijušais Rīgas domes Saimniecības pārvaldes priekšnieks Alvils Kuzminskis norāda: “Ja šādas kartes būtu atdotas, tad nebūtu nepieciešamība anulēt un tās varētu nodot deputātiem, tomēr atgādinu, ka gan brīdī, kad pasūtīja abonementus, gan brīdī, kad uzsāka darbu jaunais domes sasaukums un beidzās pagaidu administrācijas pilnvaras 2.oktobrī, atrados prombūtnē.”
Vienīgā versija, kas varētu būt izmantojis kādu no Rīgas domes pagaidu administrācijai paredzētajām kartēm, ir skandāla aizsācējam, domes deputātam Mārim Mičerevskim. Viņš pieļāva, ka laikā, kad deputāti bija atlaisti, administrācijai to varēja palūgt ministrs Juris Pūce. Savas aizdomas Mičerevskis izteica jau novembrī, kad vēl nebija zināms par stāvvietu karšu pazušanu.
Saeimas deputāts (“Attīstībai/Par!”) Juris Pūce uzsver: “Pie manis nekādu RD stāvvietu karšu nav. Ir kādu brīdi bijusi Andra Bačkura karte, bet to lietojām abi kopā un Andris to atdeva, kad beidza būt deputāts februārī.”
Atrast divu stāvvietu karšu izmantotājus un personu, kas to noorganizēja, tagad ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzdevums. Tur pagaidām turpinās pārbaude. Četru tūkstošu rīdzinieku naudas izmānīšana, visticamāk, ir pamats uzsākt kriminālprocesu.
Rīgas Satiksmes stāvvietu abonementu dalīšana deputātiem un pašvaldības darbiniekiem domei gadā izmaksā ceturtdaļmiljonu. No nākamā gada sistēmu mainīs.
Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (“Attīstībai/Par!”, “Progresīvie”) norāda: “Skaidrs, ka tiem deputātiem, kam vairākkārt ir jābrauc šeit uz komisiju sēdēm, ir jānodrošina, kur novietot automašīnu. Priekš tā mums ir šeit stāvvieta Rīgas tehniskās universitātes otrā pusē. Šīs stāvvietas paliek. Bet ikdienā deputātu pienākums ir tikties ar iedzīvotājiem, braukt uz objektiem, skatīties kas notiek, to mēs aizvietosim nevis ar bezmaksas stāvvietas abonementu, bet ar mūsdienīgu sistēmu, domāju ka tā būs aplikācija.”
Šobrīd deputātu privilēģija rīdziniekiem gadā izmaksā 174 000 eiro. Darbiniekiem visvairāk – 11 abonementu par 33 000 ir nopircis Īpašumu departaments, sešus būvvalde.
Saimniecībās pārvaldes priekšnieks nav vienīgais, kam varas maiņa galvaspilsētā likusi pamest amatu. Disciplinārlieta sākta pret ilggadējo Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko. Vairākkārt esam stāstījuši, kā viņš iekārtojis ģimenes locekļus paša pārvaldītajās pašvaldības struktūrās.