Par samazinātās PVN sarakstā minētājiem produktiem rodas neskaidrības
Šogad spēkā stājas pazeminātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešana svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. PVN sarakstā iekļuvušas arī Latvijā mazpazīstamas ogas un dārzeņi.
Jau grozījumi paredz ieviest pievienotās vērtības nodokļa samazināto 5 procentu likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet ne termiski vai kā citādi apstrādātiem, piemēram, saldētiem, sālītiem, kaltētiem.
Lai nebūtu neskaidrību, likumam izveidots jauns pielikums, kurā uzskaitīti augļi, ogas un dārzeņi, kam no šī gada būs jāpiemēro pazeminātā 5 procentu PVN likme.
Kā noskaidrojis LTV raidījums “4 studija”, sarakstā atrodami arī virkne šķietami svešāku nosaukumu, piemēram, turnepsis, sausserža, citronliānas ogas, bet tajā nav atrodama visiem zināmā paprika, vīnogas un melones. Atšķirībā no svešākajiem nosaukumiem, šie produkti nerada bažas, ka patiešām tiek audzēti Latvijā un pat nonāk veikalu plauktos.
Par vairākiem citiem sarakstā minētājiem produktiem gan neskaidrības rodas. Piemēram, citronliānas ogas, visticamāk, redzējuši vien tie, kas paši viņas audzē. Veikalu plauktos šādas ogas neieraudzīt, savukārt Ķīnas kāposti oficiāli gan nav nācis no Latvijas, tomēr šeit aug griezdamies.
Eksperti lēmumu saraksta neiekļaut Latvijā daudz iecienītākus augļus un dārzeņus skaidro ar to, ka valsts joprojām vēlas saņemt pilnu PVN likmi vismaz par atsevišķām produktu grupām, kuras patērējam daudz, bet paši ražojam maz.
“Ja Latvijā ražo līdz 100 tonnām arbūzus, bet pārdod vairākus tūkstošus tonnu arbūzus, lai mēs gluži nezaudētu PVN no tiem, kas nav tik raksturīgi. Tādēļ kopējais lēmums bija šos arbūzus un melones tomēr neiekļaut ar samazināto PVN. Tieši tas pats attiecas uz papriku, tas pats attiecas uz sēnēm, kur bija diezgan strīdīgi jautājumi,” raidījumam skaidro “Zemnieku saeimas” valdes locekle Edīte Strazdiņa.
Tiesa, ievērojot šādus kritērijus, visticamāk, samazināto PVN nevarētu piemērot arī vietējiem āboliem, gurķiem, tomātiem. Pēc Strazdiņas domām, šajā gadījumā nostrādāja lobijs uz lauksaimnieku organizācijām.
Vienlaikus joprojām esot iespēja papildināt sarakstu, taču, vai tas tiks darīts, esot atkarīgs vienīgi no pašu audzētāju uzstājības.
Kā zināms, PVN samazināto 5 procentu likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim.
Foto: Pixabay