Pagājušajā nedēļā īpaši bīstamas COVID-19 mutācijas Latvijā netika konstatētas
Ierobežojumu mīkstināšana pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem ir iemesls, kāpēc šīs slimības izplatība Latvijā būtiski nemazinās, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.
“Pēdējo septiņu dienu laikā saslimstība [ar Covid-19] samazinājusies par 30%, kas ir labs rādītājs, bet joprojām saslimušo skaits ir ļoti liels. Mēs joprojām atrodamies ļoti bīstamā zonā ar lielu iespējamību infekcijai izplatīties,” norādīja epidemilogs.
Viņš pauda, ka visticamāk šodien SPKC, kas strādā Eiropā kopumā, nāks klajā ar pētījuma rezultātiem, kas liecina, ka vakcinācija šobrīd pietiekami efektīvi darbojas pret visiem celmiem. Var būt atsevišķas atkāpes, bet kopumā vakcinācija palīdz novērst visu celmu izplatību.
“Mūsu dati liecina, ka pagājušajā nedēļā īpaši bīstamas jaunas mutācijas Latvijā netika konstatētas. 92% no visiem celmiem, kas reģistrēti Latvijā, ir saistīti ar jauno britu celmu. Mēs redzam, cik strauji tas var izplatīties,” sacīja Perevoščikovs.
Vaicāts par valdošās varas spertajiem soļiem dažādu ar Covid-19 saistīto ierobežojumu mīkstināšanas virzienā, eksperts atzina, ka atvieglojumu piemērošana būtu objektīvi un racionāli pamatojama vienīgi cilvēkiem, kuri ir vakcinējušies, bet ne visai sabiedrībai kopumā.
“Atvieglojumi, kas attiecas uz nevakcinētiem cilvēkiem, ir viens no faktoriem, kāpēc saslimstība nemazinās tik intensīvi, kā gribētos. Bet, ja savā starpā satiekas vakcinēti cilvēki, risks, ka viens no viņiem būs inficēts un inficēs citu cilvēku, ir ļoti zems,” pauda epidemiologs.
“Pulcēšanās tādās vietās kā stadioni, arēnas, ir saistīta ar paaugstinātu risku, vakcinācija šajā gadījumā varētu mazināt riskus. Pieņemot jebkuru lēmumu, mēģināsim darīt maksimālo, lai skatītājiem, kuri pieņems lēmumu apmeklēt [PČ hokejā], sniegtu drošību,” runājot hokeju klātienē, sacīja eksperts.
Kā zināms, Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, nosakot cilvēkiem, kuri vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19 noteikt papildu atvieglojumus.
Grozījumi paredz, ka vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušās personas varēs brīvāk pulcēties slēgtā un kontrolētā vidē, piemēram, darba kolektīvi darba telpās un sanāksmēs, amatiermākslas kolektīvi vai sporta komandas. Nelietojot mutes un deguna aizsegus un neievērojot distancēšanās prasības, darba vietā vai vienā telpā varēs tikties ne vairāk kā 20 cilvēku, kuri ir vakcinēti vai ir pārslimojuši Covid-19. Šāda kārtība attieksies tikai uz pastāvīgiem kolektīviem, kas var uzrādīt vakcinācijas vai pārslimošanas apliecinājumus. Koplietošanas telpās arī turpmāk būs jālieto mutes un deguna aizsegus un jāievēro distancēšanās.
Līdz 1. jūnijam slēgtos un kontrolētos ne vairāk kā 20 cilvēku lielos kolektīvos apliecināt vakcinācijas un Covid-19 pārslimošanas faktu varēs, uzrādot vakcinācijas kartīti, e-veselības izdruku vai izziņu no ģimenes ārsta vai vakcinācijas iestādes. Paralēli norit darbs pie iedzīvotājiem daudz ērtākiem gan nacionāliem, gan Eiropas līmeņa risinājumiem. No 1. jūnija apliecinājumu lietošanai Latvijā vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie iedzīvotāji varēs iegūt tiešsaistē, bet no 15. jūnija šie apliecinājumi jau kļūs par daļu no ES digitālā zaļā sertifikāta.
Prasības lietot maskas, distancēties un ievērot citus epidemioloģiskās drošības pasākumus tiks saglabātas vietās: 1. kurās vienlaikus uzturas gan vakcinēti vai pārslimojuši, gan nevakcinēti cilvēki; 2. kurās nav viegli pārliecināties par personas statusu, piemēram, veikalos, sabiedriskajā transportā un citās publiskās vietās.