Olimpiešu parādes tērpi: neglīti aiz nabadzības?
Modes pasaulē nav vienprātības
Latvijas olimpiskajai komandai piegādātais Halti ziemas apģērbs pērn izraisīja ažiotāžu, jo tas bija identisks Halti OY jaunā ziemas kataloga apģērbu paraugiem. Savukārt brīvā laika un atpūtas tērpus, kas tika darināti Latvijā un speciāli Latvijas olimpiskās komandas vajadzībām, ārvalstu modes blogeri nav novērtējuši – labākajā gadījumā paklusējuši, bet sliktākajā – nokritizējuši. Piemēram, societeperrier.com Latvijas komandas apģērbu ierindojis starp pieciem šo olimpisko spēļu sliktākajiem tērpiem, nopūšoties: «Latvija, ak, nabaga, nabaga Latvija! Izskatās, ka viņiem ir nācies aizņemties vecmāmiņas džemperi, tāpat cepures, cimdus un šalles.» Līdz ar Latvijas tērpiem nokritizēti arī Lietuvas, Norvēģijas, Čehijas komandu ģērbšanās stils. Par atsevišķu komandu – piemēram, ASV, Vācijas, Kanādas, Krievijas – tērpiem modes pazinēju domas dalās – vieni tos uzteic, citi brīdina savus lasītājus, ka, «lūkošanās uz šiem tērpiem var izraisīt aklumu». Lielākā daļa modes blogeru par skaistākajiem šo olimpisko spēļu tērpiem atzīst Francijas, Zviedrijas un Igaunijas apģērbu.
Dārgie un vēl dārgākie tērpi
Portāls misssnowitall.com, aplūkojot Latvijas komandas bildes, secina, ka šallei, kuru kā aksesuāru izmanto Latvijas komanda, neesot noņemta cenu zīme. «Cerēsim, ka viņi ir saglabājuši arī čeku,» joko bloga autore Reičela. Varbūt arī viņai ir taisnība un vajadzētu saglabāt čekus līdz nākamajai olimpiādei kā pierādījumu tam, kā ietērpt sportistus ar ierobežotiem līdzekļiem. Šis olimpiādes komplekts – trīs apģērbu komplekti (siltie tērpi, brīvā laika un atpūtas tērpi, treniņu tērpi) un apavi – vienam sportistam izmaksā 1233 eiro. 2010. gada olimpiskajās spēlēs Vankūverā katram sportistam bija pieci tērpi un kopumā vienam sportistam izmaksāja 1745 latus (2482 eiro) – tātad divtik, cik sportistu apģērbs šai olimpiādei.
Ārišķību upurē ērtībām
Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) komunikācijas vadītāja Dace Gulbe sarunā ar NRA.lv neslēpj vilšanos par ārzemju modes portālu un blogeru nievājošo attieksmi pret Latvijas komandu. «Viņi izvēlējās visneveiksmīgākās fotogrāfijas, lai gan tajā pašā laikā bija pieejamas tādas, kurās Latvijas komanda izskatās priecīga un saulaina – tāda, kādu to redzējām, pavadot mūsu sportistus uz olimpiskajām spēlēm. To, kāda Latvijas komanda izskatīsies, varēs novērtēt tikai atklāšanas ceremonijā, kad Latvija iesoļos stadionā,» teica D. Gulbe. Viņa uzsvēra, ka Latvijas sportistu tērpi ir ērti un piemēroti Soču klimatam. Tie sastāv no dažādiem apģērbu gabaliem, kas ir viegli komplektējami. «Mēs izdarījām vislabāko, ko vien varēja izdarīt ar esošajiem līdzekļiem. Ceru, ka Latvijas līdzjutēji nekultivēs negatīvas emocijas, bet gan atbalstīs mūsu sportistus ar labām domām,» teica D. Gulbe.
Arī LOK prezidents Aldons Vrubļevskis par Latvijas sportistu tērpiem ir apmierināts. Demonstrējot tos sabiedrībai pagājušā gada rudenī, viņš pauda savu gandarījumu, ka tērpu dizaina koncepcija ir ieturēta vienotā stilā un tie ir modelēti un veidoti Latvijā. Prezentācijas laikā tika uzsvērts, ka tērpos izmantotās latviskās dabas krāsas un arī dzeltenais dzintara tonis došot sportistiem papildu stimulu sasniegt augstākos rezultātus. Arī dizaina koncepcijas, kas nodēvēta par Dzintarzemi un Latvijas varenajiem spēkiem, autors Gvido Zālītis skaidroja, ka šoreiz kopējā veidolā nolēmuši atkāpties no ierastā modeļa ar sarkanbaltsarkanajām krāsām, ņemot par pamatu brūni pelēko gammu.