Nekustamā īpašuma nodokli tiešām cels piecpadsmitkārtīgi
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs Andris Vilks rakstiski apstiprina, ka mājokļa nodoklis nākamgad tiks palielināts piecpadsmit reižu.
«Ņemot vērā, ka nekustamā īpašuma nodoklis 100% apmērā nonāk pašvaldību budžetos, turklāt pašvaldību rīcībā esošā informācija par iedzīvotāju maksātspēju, sociālo stāvokli un citiem faktoriem ļauj precīzāk noteikt vēlamo nodokļa likmes apmēru, no 2013. gada tiks atjaunota pašvaldību kompetence savā teritorijā noteikt nekustamajam īpašumam piemērojamo nodokļa likmi no 0,2 līdz 1,5% apmērā (dzīvojamajām platībām) no īpašuma kadastrālās vērtības,» premjera vārdā Neatkarīgajai atrakstīja viņa preses pārstāvis Mārtiņš Panke. Atbilde ir ievērības cienīga divu iemeslu dēļ, raksta NRA.LV.
Pirmkārt, šajā gadījumā amatpersonas lielākā mērā atstāsta avīzi, nekā avīze – amatpersonas. Lūk, ko Neatkarīgā rakstīja 23. augustā par pašvaldības rīcībā patiešām esošo informāciju un tās paredzamo izmantošanu: «Pašvaldību ieņēmumu pieauguma pamats būs nodokļa likmju noteikšana, vadoties pēc tā, kā iedzīvotāji maksā komunālo pakalpojumu sniedzējiem.» Tika arī izskaidrots, ko nozīmē nodokļu maksātāju sociālais stāvoklis: «Pašvaldības priekšniekiem, kā arī viņu radiem un draugiem 0,2%, bet viņu kaimiņiem – maksimālos 3%. Tas pavisam viegli nokārtojams, jo informācija par nodokļu maksātājiem Latvijā pasludināta par noslēpumu.»
Otrkārt, nupat atgādināto apstākļu dēļ M. Pankes atbilde apgāž aģentūras LETA izplatīto versiju arī ar atsauci uz V. Dombrovski, ka nodokļa likmi celšot tikai divas reizes. Pašlaik lielākā daļa mājokļu īpašnieku maksā 0,2% likmi, bet M. Panke ir atbildējis skaidri un gaiši, ka turpmāk būs jāmaksā 1,5% likme visiem tiem, kuru maksājumus neierobežos viņu maksātnespēja un sociālais stāvoklis. Un pāreja no 0,2% likmes uz 1,5% likmi noteikti nav likmes divkāršošana. V. Dombrovskim gan būs taisnība tādā nozīmē, ka pašvaldības vismaz nākamgad varētu rēķināties ar savu ieņēmumu divkāršošanu.
Tālāk A. Vilks savā vārdā rakstiski izskaidroja, kādā veidā likme tiks nevis septiņkāršota, bet piecpadsmitkāršota: «Finanšu ministrija (..) paredz NĪN likmes sadalījumu šādi: no 0,2 līdz 1,5% visiem objektiem, no 1,5 līdz 3% objektiem, kas netiek uzturēti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam.» Tātad, ja cilvēkam nav naudas, lai salabotu jumtu vai nokrāsotu sētu ap savu nekustamo īpašumu atbilstoši valsts un pašvaldības prasībām, tad viņam par savu īpašumu būs jāmaksā jau 3% likme, kas nozīmē pašreizējās likmes piecpadsmitkāršošanu. Jāatzīst gan, ka ar šādu likmi jārēķinās tikai tiem pilsētas un tāpat lauku īpašumu saimniekiem, kuru zeme šķiet iekārojama atņemšanai un tālākai pārdošanai.