Mobilos tālruņus varēs lietot kuģos ES ūdeņos
Eiropas Komisija ir pieņēmusi jaunus noteikumus, kas kuģu pasažieriem un komandas locekļiem Eiropas teritoriālajos ūdeņos atvieglina mobilās sarunas un īsziņu nosūtīšanu un saņemšanu, atrodoties ārpus sauszemes mobilo tālruņu tīkliem.
Jaunie noteikumi harmonizē tehniskos un juridiskos nosacījumus sakaru pakalpojumiem kuģos un paver ceļu tādiem novatoriskiem lietojumiem kā kuģos glabājamo konteineru attālā uzraudzība. Tie rada jaunu juridisko noteiktību un saimnieciskas iespējas pakalpojumu sniedzējiem, kuri vēlas piedāvāt vienlaidu mobilo savienojamību pāri robežām.
ES digitālās programmas komisāre Nēlī Krusa šajā sakarā saka: „Nupat pieņemto Komisijas noteikumu rezultātā desmitiem miljonu cilvēku, kas ceļo ar kuģi vai strādā uz kuģa, varēs bez traucējumiem lietot savus mobilos tālruņus jebkurā vietā Eiropas teritoriālajos ūdeņos.”
Jaunie noteikumi aizstās divdesmit septiņu dalībvalstu nevienādos noteikumus par mobilo tālruņu pārklājumu pasažieru laineros, kravas kuģos un prāmjos Eiropas teritoriālajos ūdeņos. Noteikumi rada juridisko noteiktību telesakaru operatoriem, kuri vēlas saviem klientiem piedāvāt mobilos pakalpojumus uz jūras.
Mobilo sakaru pakalpojumi kuģos darbojas, izmantojot kuģos esošas nelielas („pikošūnu”) bāzes stacijas, kas kuģotāju tālruņus caur pavadoni savieno ar sauszemes tīklu iekārtām. Pakalpojumi kuģos nodrošina lietotājiem iespēju pieslēgties telesakaru tīkliem ar parasto mobilo tālruni.
Nupat pieņemtais Komisijas lēmums garantē 900 MHz un/vai 1800 MHz GSM radiofrekvenču izmantojamību sakaru pakalpojumiem kuģos, ievērojot harmonizētus tehniskos un ekspluatācijas nosacījumus. Tas nodrošina arī to, ka mobilie pakalpojumi kuģos nerada traucējumus mobilajiem pakalpojumiem uz sauszemes un mobilo sakaru lietotāji krastā netiek nejauši pieslēgti sistēmām kuģos.
Tajā pašā laikā Komisija ir pieņēmusi arī ieteikumu ES valstīm atļauju izdošanas kārtību liberalizēt tā, lai katrs pakalpojumu operators, kam ir atļauja vienā valstī, bez papildu atļaujām varētu sniegt pakalpojumus citu ES valstu teritoriālajos ūdeņos.
Nepārtrauktā savienojamība jūrā ļaus ar attālo sensoru palīdzību reālajā laikā uzraudzīt pārvadājamās preces. Piemēram, no attāluma var uzraudzīt konteinera temperatūru un mitrumu, lai varētu katrā laikā nodrošināt kuģos glabājamo preču kvalitāti.
ES dalībvalstīm ir doti divpadsmit mēneši, kuru laikā jāizbrīvē vieta attiecīgajās radiofrekvenču spektra joslās mobilo sakaru pakalpojumiem kuģos un tiesību akti jāpielāgo lēmuma prasībām. Dalībvalstīm arī jānodrošina, lai patērētāji saņemtu pietiekamu informāciju par mobilo sakaru pakalpojumu lietošanas noteikumiem un nosacījumiem.