LTAB prognozē OCTA polišu cenu kāpumu
Summa, ko ik gadu auto īpašnieks samaksā obligātajā apdrošināšanā, ir neliela, ja to salīdzina ar iespējamajiem izdevumiem, kas varētu rasties negadījuma rezultātā. Un tā kā negadījuma situācijas paredzēt neviens nevar, tad prātīgāk ir laicīgi samaksāt mazāku naudu, nekā vēlāk maksāt daudzkārt vairāk. OCTA polise ir garantija, kas nepieciešama auto īpašniekam, gan sekojot likuma prasībām, gan rūpējoties par neparedzētiem izdevumiem.
Kā zināms, OCTA polise sedz zaudējumus, kas nodarīti cietušajam ceļu satiksmes negadījumā – transportlīdzeklim, cietušā transportlīdzekļa vadītājam vai pasažieriem – atbilstoši OCTA likumam. Ja autovadītājam, kurš izraisījis negadījumu, nav spēkā esoša OCTA polise, tad cietušajai pusei zaudējumi tiek segti no OCTA garantijas fonda, bet vēlāk, regresa kārtībā, izmaksātā summa tiek atgūta no vainīgā transportlīdzekļa vadītāja vai īpašnieka. Zaudējumi, kas negadījumā nodarīti, būs jāsedz pašam autovadītājam, kas braucis bez spēkā esošas OCTA polises. Bieži vien izdevumi nav no tiem mazākajiem, saskaņā ar Latvijas OCTA tirgus datiem, vidējā izmaksātā atlīdzība cietušajiem sastāda ap 1000 EUR. Salīdzinot ar vidējo izmaksāto atlīdzību, vieglās automašīnas OCTAs cena, spriežot pēc visiem internetā pieejamajiem OCTA kalkulatoriem, salīdzinājumā ar iespējamajiem izdevumiem, ir zema.
2014. gadā OCTA polišu cena pieauga par vidēji 5,4%, savukārt šogad cenu kāpums varētu būt aptuveni 10%. Jāņem vērā, ka polises cenu noteicošie kritēriji dažādiem autovadītājiem un atšķirīgiem transportlīdzekļiem atšķiras – kamēr vienam OCTA polises cenas pieaugums būs pamanāms, citam transportlīdzeklim iespējams, cena pat būs kritusies. Tas saistīts ar dažādu apdrošinātāju atšķirīgo politiku un piedāvātajiem nosacījumiem klientiem, tāpat arī ar Bonus-Malus klasi un vēl citiem kritērijiem. Lai arī OCTA cenu pieaugums procentuāli izklausās iespaidīgāks, nekā tas varētu izskatīties dzīvē, speciālisti uzsver, ka nozare labu laiku darbojusies ar zaudējumiem. Katrā gadījumā, lai pārbaudītu savu cenu var doties uz kādu no daudzajiem internetā pieejamajiem OCTA kalkulatoriem un sameklēt sev izdevīgāko un lētāko OCTA polisi.
Savukārt braukšana bez OCTA noteikti nav risinājums – pēc likuma par to pienākas gan naudas sods, gan 2 soda uzskaites punkti, kā arī pašiem jārēķinās ar izdevumiem, kas var rasties tad, ja tiek izraisīts ceļu satiksmes negadījums. Tāpat vērtīgs ieteikums ir sekot līdzi savam polises derīguma termiņam, to atjaunojot laicīgi – arī viena diena, kad sanācis pārsniegt polises darbības termiņu, var būt tā liktenīgā. Jāatceras, ka pārkāpumu var fiksēt ne tikai ceļu policija, bet arī fotoradari. Pērkot OCTA polisi internetā, parasti ir pieejams pakalpojums SMS vai e-pasta atgādinājums, kas informē klientu par polises darbības beigu datuma tuvošanos.
OCTA Latvijā darbojas kopš 1997. gada un sedz zaudējumus, ja gadījies izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, ir bojāts trešās personas īpašums vai cietusi veselība. Polise sedz zaudējumus par transportlīdzekļa bojājumiem, kā arī izdevumus, kas nepieciešami remontam pēc ceļu satiksmes negadījuma. OCTA sedz zaudējumus arī ja transportlīdzeklis vairs nav remontējams. Tiek atlīdzināti arī izdevumi, kas rodas, transportlīdzekli evakuējot, no negadījuma vietas, ja nepieciešams. Tāpat OCTA sedz zaudējumus, ja bojātas ceļa konstrukcijas, būves, ēkas un to īpašnieks pieprasījis atlīdzināt zaudējumus. Ja negadījumā iesaistīti arī cietuše, OCTA sedz medicīniskos izdevumus, atkarībā no tā, kādi nepieciešami cietušajam, kā arī izdevumi par cietušā kopšanu, ja tas nepieciešams. Nepieciešamības gadījumā tiek segti arī morālie kaitējumi.
Informācijas avots: http://www.db.lv/auto/latvija/ltab-prognoze-octa-polisu-cenu-kapumu-10-proc-apmera-427160