Lielvalstu diplomāti rosina glābt noslēgto kodolvienošanos ar Irānu
Irānas un piecu pasaules lielvalstu diplomāti svētdien atkārtoti ieteica glābt 2015. gadā noslēgto kodolvienošanos.
Irānas, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Ķīnas, Krievijas un Eiropas Savienības pārstāvji tikās Vīnē, lai pārrunātu 2015. gada vienošanos, kas ierobežo Irānas kodolprogrammu.
Pēdējā laikā Irāna ir četrkāršojusi mazbagātinātā urāna iegūšanu, lai pārsniegtu kodolvienošanā noteikto maksimālo uzkrājumu daudzumu. Bagātinātu urānu var izmantot kā degvielu atomelektrostaciju reaktoriem un arī kodolieroču ražošanai.
Irāna ir solījusi palielināt bagātinātā urāna krājumus, lai šomēnes tie pietuvotos līmenim, kas nepieciešams kodolieroču ražošanai un atteikties vēl no citām kodolvienošanās saistībām, ja pasaules lielvaras nepiekritīs Irānai palīdzēt apiet ASV noteiktās sankcijas.
“Atmosfēra bija konstruktīva un diskusijas bija labas,” pēc sanāksmes beigām žurnālistiem sacīja Irānas ārlietu ministra vietnieks Sejeds Abbas Araghchi.
“Es nevaru teikt, ka mēs visu atrisinājām”, bet visas puses joprojām ir “apņēmušās glābt šo darījumu”, viņš piebilda.
Ķīnas delegācijas vadītājs Fu Kongs sacīja, ka, lai gan sanāksmes laikā bija “daži saspringti brīži”, “kopumā atmosfēra bija ļoti laba. Draudzīga. Un tā bija ļoti profesionāla.”
Abi diplomāti sacīja, ka ir panākta vispārēja vienošanās drīzumā organizēt augstāka līmeņa ārlietu ministru sanāksmi.
Kā zināms, reaģējot uz ASV sankcijām, Irāna izlēmusi atteikties no vairākām saistībām, kas iekļautas 2015. gadā ar pasaules lielvalstīm noslēgtajā kodollīgumā.
Irāna šī gada 8. maijā paziņoja, ka tā aptur divu 2015. gada solījumu izpildi un vairs neievēros kodolvienošanās paredzētos ierobežojumus bagātinātajam urānam un smagā ūdens krājumiem. Irāna pārējām darījuma pusēm – Eiropai, Ķīnai un Krievijai deva laiku līdz augustam, lai tās izpildītu savas saistības. Pretējā gadījumā Irāna draudēja atsākt urāna bagātināšanu.
Tāpat vēstīts, ka 2. maijā spēkā stājās ASV pastiprinātās sankcijas pret Irānu. Pēc tam, kad Vašingtona pirms gada izstājās no Irānas kodolvienošanās, tā atjaunoja sankcijas, tostarp paredzot sankciju vēršanu arī pret ikvienu citu valsti, kas turpinās importēt naftu no Irānas.
Foto: Unplash