Lielbritānijas parlamentā sāksies debates par valsts izstāšanos no ES
Lielbritānijas parlamentā otrdien, 31.janvārī, sāksies debates par valdības publicēto likumprojektu, kas paredz oficiālu sarunu par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) sākšanu.
Londonas Augstā tiesa nolēma, ka parlamentam, nevis valdībai jāapstiprina lēmums par izstāšanās sākšanu no Eiropas Savienības.
Tiesa pērn uzklausīja aktīvistus, kuri pauda, ka Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai bez parlamenta atbalsta nav pilnvaru iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu, lai sāktu oficiālu izstāšanās procesu.
Tiesa lēma neatbalstīt valdības izvirzīto argumentu, sagraujot Mejas plānus iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu līdz nākamā gada marta beigām.
Lai arī Lielbritānijas premjere paredz, ka Lielbritānijas izstāšanās no ES process ilgs divus gadus, tiesas pieņemtais lēmums varētu aizkavēt “Brexit” īstenošanu. Likumdevēji varētu ietekmēt tā procesu, ja vairākums iestāsies pret Lielbritānijas izstāšanos. Jāatgādina, ka Mejas valdošā Konservatīvā partija gan ir lielākā partija parlamenta un tai ir balsu vairākums.
Debates par Eiropas Savienības Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanu, kas regulē izstāšanās procesu, otrdien sāksies Lielbritānijas parlamenta apakšpalātā – Pārstāvju palātā, un pirmais balsojums paredzēts jau trešdien.
Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. “Brexit” atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.
Eksperti paredz, ka “Brexit” sarunas būs smagas, it īpaši ar tām valstīm, tai skaitā Skotiju, Velsu un Ziemeļīriju, kas nevēlas pamest ES.
Foto:Number10/https://www.flickr.com/photos/number10gov//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/