Levits: Latvija ir izdarījusi visu, lai nepieļautu noziedzīgu līdzekļu legalizāciju
Latvija ir kļuvusi par paraugu Eiropas Savienībai naudas atmazgāšanas novēršanas regulējumā, šorīt intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja Valsts prezidents Egils Levits.
Pēc viņa sacītā, Eiropai vajadzētu pārņemt Latvijas augstos standartus naudas atmazgāšanas novēršanā. “Latvija ir izdarījusi visu un pat vēl vairāk, lai nepieļautu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, tādēļ būtu likumsakarīgi, ja mūsu valsts standarti šajā jomā nākotnē kļūtu par visas Eiropas Savienības standartiem,” izteicās Valsts prezidents.
Tajā pašā laikā viņš pauda, ka Latvijas stingrais regulējums noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas kādreiz arī var radīt grūtības godīgiem uzņēmējiem saņemt kredītus. “Šeit mums ir nedaudz jākoriģē [regulējums] tā, lai tautsaimniecībai būtu pieejami banku kredīti. Tas no ekonomikas viedokļa būtu ļoti būtiski, jo faktiski banku sistēma ir ekonomikas asinsrite, un tā nedrīkst būt traucēta,” norādīja valsts pirmā persona.
Kā zināms, janvāra beigās tika publiskots Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas (“Moneyval”) ziņojums par Latviju.
Ziņojumā analizēts, kā Latvijai izdevies novērst “Moneyval” 2018. gada jūlija novērtēšanas ziņojumā par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas sistēmas efektivitāti konstatētās tehniskās neatbilstības.
Ziņojumā atzīts, ka Latvija kopumā ir panākusi uzlabojumus, īstenojot “Moneyval” rekomendācijas tādās jomās kā mērķētas finanšu sankcijas saistībā ar terorismu un terorisma finansēšanu; mērķētās finanšu sankcijas saistībā ar masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu; bezpeļņas organizācijas; klientu padziļināta izpēte; noteiktu nefinanšu uzņēmumu un sabiedrību (DNFBP) padziļināta izpēte; finanšu institūciju regulēšana un uzraudzība; noteiktu nefinanšu uzņēmumu un sabiedrību (DNFBP) regulēšana un uzraudzība; skaidras naudas kurjeri; izdošana un citas starptautiskās sadarbības formas.
Foto: Saeimas kanceleja