LDDK piesardzīgi vērtē PB ieteikumus Latvijas nodokļu politikai
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) piesardzīgi vērtē Pasaules Bankas (PB) pētījumu par Latvijas nodokļu politiku un atzīst – lai gan tajā konstatētās problēmas saskan ar uzņēmēju redzējumu, skats uz piedāvātajiem risinājumiem atšķiras.
Kopumā LDDK piekrīt vērtējumam, ka Latvijas nodokļu sistēmā nepieciešamas izmaiņas un uzskata, ka tās veicot jāievēro principi, kas veicina konkurētspēju, motivāciju attīstīt uzņēmējdarbību un maksāt nodokļus. Viens no būtiskākajiem aspektiem – nodokļu sistēmai jābūt prognozējamai.
Vērtējot PB piedāvātos risinājumus, LDDK norāda, ka pētījuma rezultātā tapušās rekomendācijas nesatur priekšlikumus, kā ar nodokļu politiku panākt Nacionālajā attīstības plānā paredzēto virsmērķi – ekonomikas izrāvienu. Pamatā tās ir vērstas uz nevienlīdzības mazināšanu, nevis ekonomikas attīstību.
LDDK neatbalsta piedāvāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresivitāti, jo tas veicinās zemo algu saglabāšanos, palielinās reģionālās attīstības riskus, turpinās no Latvijas “aizbiedēt” produktīvos uzņēmumus un būtiski samazinās iespējas Latvijai piesaistīt augsta līmeņa investorus.
“Ja valdības vēlme ir samazināt nabadzību un palīdzēt mazo algu saņēmējiem, vienīgais atbalstāmais progresivitātes elements būtu neapliekamā minimuma palielināšana zemo algu segmentā un samazināšana vai pat atcelšana augstāku algu grupā,” pauž LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, trešdien, 14. decembrī piedaloties Latvijas Nodokļu maksātāju forumā.
Jau patlaban pieejamo datu analīze par solidaritātes nodokļa (SN) maksātāju skaita, ienākumu izmaiņām un nodokļa iekasēšanu liecina, ka sasteigtā un neizvērtētā likuma pieņemšana ir ietekmējusi un mainījusi nodokļu maksātāju uzvedību. Datu analīzes rezultātā esam secinājuši, ka 30% no solidaritātes nodokļa potenciālajiem maksātājiem būtiski mazinājies ar nodokļiem apliekamais atalgojums.
Atbalstāms ir Pasaules bankas pētījumā ieteiktais priekšlikums ieviest 0% likmi reinvestētajai peļņai. LDDK rīcībā ir pētījumi, kas pierāda – šis priekšlikums dos būtisku pieaugumu gan valsts budžeta ieņēmumos, gan uzlabotu nākotnes izaugsmi uzņēmumiem, gan tautsaimniecībā kopumā.
“Šodien publiskotais pētījums par Latvijas nodokļu sistēmu ir precīzs, detalizēts un kvalitatīvs analītiskais materiāls, bet secinājumi un ceļš uz attīstību Latvijai jāizvēlas pašiem,” piebilst L. Meņģelsone.
Atgādinām, ka LDDK kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru šīs nedēļas sākumā jau nāca klajā ar saviem priekšlikumiem vidēja termiņa nodokļu stratēģijai.
Foto: Finanšu ministrija