Latvija joprojām gaida, kad zivsaimnieki varēs atgriezties Krievijas tirgū
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) joprojām nav saņēmis informāciju par iespējamo Krievijas tirgus atvēršanos Latvijas zivju konservu ražotājiem.
Pēc ekspertu sacītā, šajā jautājumā joprojām nav novērojams progress un Latvijas zivsaimniecības nozare attīstās ļoti lēni. 2016.gada beigās Latvijas puse nosūtīja Krievijas federālam veterināram un fitosanitāram uzraudzības dienestam “Rosseļhoznadzor” lūgumu par informāciju, kad Latvijas ražotāji varēs sākt piegādāt zivju produkciju uz Krieviju, taču atbilde nav saņemta.
Lai gan šī gada novembrī “Rosseļhoznadzor” oficiālais pārstāvis Aleksejs Aļeksejenko paziņoja, ka jau pēc jaunā gada Krievijas tirgū varētu atgriezties šprotes un cita zivju produkcija no Latvijas un Igaunijas.
Aleksejenko norādīja, ka vēl turpinās Baltijas uzņēmumu inspekciju rezultātu izpēte, pēc kuras secināts, ka zivju kūpināšanas tehnoloģija ir kļuvusi saudzējošāka.
Pēc viņa teiktā, ekspertiem būs vajadzīgas vēl vairākas nedēļas, lai pabeigtu izpēti, taču, visticamāk, jau pēc jaunā gada Baltijas valstu produkcija varētu atgriezties Krievijas tirgū.
1. jūlijā noslēdzās Krievijas Federācijas Federālā veterinārā un fitosanitārā uzraudzības dienesta inspektoru vizīte Latvijā. Tās ietvaros Latvijas zvejas produktu apstrādes un dzīvnieku barības apritē iesaistītos uzņēmumus pārbaudīja divas inspektoru grupas.
Viena inspektoru grupa apmeklēja piecus Latvijas zvejas apstrādes uzņēmumus – SIA “Karavela”, SIA “Baņķis”, SIA “Unda”, SIA “Sabiedrība IMS” un SIA “Gamma A”, lai pārliecinātos par to atbilstību Eiroāzijas ekonomiskās savienības valstu, tostarp Krievijas, prasībām.
Otra inspektoru grupa apmeklēja divus dzīvnieku barības apritē iesaistītos uzņēmumus – SIA “Riagro” un SIA “Rīgas kombinētās lopbarības rūpnīca”, lai pārliecinātos, kā tiek veikta augu izcelsmes barības valsts uzraudzība un laboratoriskie izmeklējumi, kādas ir laboratorisko izmeklējumu iespējas zinātniskajā institūtā BIOR un augu karantīnas laboratorijā, kā arī pārbaudīja barības sertifikāciju saistībā ar ĢMO riskiem un augu karantīnas prasību ievērošanu izsniedzot fitosanitāro sertifikātu.
Jau vēstīts, ka 2015.gadā Krievija noteica ierobežojumus visas Latvijā ražotās zivju produkcijas ievešanai, skaidrojot šo lēmumu ar pārkāpumiem, kas konstatēti Krievijas pārtikas uzraudzības inspekciju laikā Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumos. Zivsaimnieki gan apšaubīja aizlieguma patiesos iemeslus.
Foto:Unplash/https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/