Lai mazinātu saaukstēšanās riskus, mediķi iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību imunitātes stiprināšanai
Kā sola sinoptiķi, aukstākais laiks Latvijā gaidāms jau decembra beigās, speciālisti paredz, ka tas varētu atnest līdzi dažādas saaukstēšanās, vīrusu slimības, tajā skaitā, gripu, kas pēdējos gados ir neatņemama ziemas sastāvdaļa lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Lai izvairītos no saslimšanas un negatīvajām sekām, ārsti aicina laicīgi domāt par profilaksi un imunitātes stiprināšanu.
Pēdējo gadu pieredze rāda, ka gripas uzliesmojumi visbiežāk ir laika periodā no decembra līdz martam, tomēr precīzi prognozēt slimības izplatīšanos ir grūti. To ietekmē dažādi faktori, sākot ar laika apstākļiem, vīrusu izplatības un zināmā mēra arī iedzīvotāju imunitāte. Gripa ir nopietna slimība, kas bīstama ne tikai tās norises laikā, bet arī pēc slimības, jo nereti tā turpinās dažādu komplikāciju formā. Gripai raksturīgi strauji uzliesmojumi un liels inficēto cilvēku skaits.
Kā norāda Juglas medicīnas centra ģimenes ārste Dr. Gunta Užāne, cilvēkiem jābūt piesardzīgiem un laicīgi jādomā par savas imunitātes stiprināšanu. “Šobrīd cilvēki slimo mazāk, nekā tas novērots citos gados. To varētu skaidrot ar ziemai neraksturīgi siltajiem laikapstākļiem. Taču cilvēkiem jebkurā gadījumā vajadzētu ievērot piesardzības pasākumus.”
“Gripa visaktīvākā varētu būt jau sākot ar decembri. Drošības pasākumi, kas jāievēro lai izvairītos no saslimšanas, protams, ir imunitātes stiprināšana, uzturā būtu ieteicams lietot vairāk vitamīniem bagātus dārzeņus un augļus, vairāk uzturēties svaigā gaisā, jācenšas izvairīties no publiskiem pasākumiem slēgtās telpās, kā arī nodarboties ar sportiskām aktivitātēm. Aktuāla, protams, ir arī vakcinācija. Īpašu uzmanību veselības jautājumiem vajadzētu pievērst riska grupām: bērniem līdz divu gadu vecumam, cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, kā arī tiem, kam ir novērojamas blakusslimības un imūnās sistēmas vājums,” atzīmē Gunta Užāne.
Lai pasargātu sevi un savu ģimeni no bīstamās slimības, uztura un medicīnas speciālisti iesaka laicīgi domāt par profilaksi – organisma un imunitātes stiprināšanu, kā arī vakcināciju. Organisma stiprināšanā būtisks ir pilnvērtīgs un vitamīniem bagāts uzturs, pietiekams miegs, kā arī atbilstošs apģērbs. Lai nodrošinātu imunitāti pret gripu, speciālisti visbiežāk cilvēkiem, jo īpaši riska grupu pārstāvjiem, iesaka vakcinēties, jo tas ļauj izvairīties no saslimšanas vai arī slimību izslimot vieglākā formā un bez komplikācijām.