Krievija par augstāku cenu iepērk Turcijas tomātus no citām valstīm
Neskatoties uz savstarpējo attiecību uzlabošanos starp Maskavu un Ankaru, abām valstīm tā arī nav izdevies pilnībā likvidēt sankcijas, kuras, pēc ekspertu domām, apdraud Krievijas ekonomiku.
Diplomātiskās attiecības starp Turciju un Krievija sašķobījās pēc tam, kad 2015.gada novembrī Turcijas gaisa spēki notrieca Krievijas lidmašīnu netālu no Sīrijas robežas. Pēc incidenta sekoja ekonomikas sankcijas, kuras Krievija noteica Turcijai, tai skaitā aizliegums importēt Turcijas augļus un dārzeņus. Kaut arī abas valstis normalizējušas attiecības, Ankarai vēl jāpieliek papildus pūles, lai uzlabotu ekonomiskās attiecības ar Maskavu.
Krievijas un Turcijas amatpersonas gan tikušās jau vairākas reizes pēdējos mēnešos, lai atceltu ekonomikas sankcijas. Krievija atcēlusi aizliegumu lidot uz Turciju, taču, kad runa ir par produktiem, kas tiek importēti no Turcijas, Krievija neizrāda tādu pašu ieinteresētību.
Šī mēneša sākumā, 10. martā, Maskavā notika Krievijas un Turcijas augsta līmeņa sadarbības padome, kurā Edrgoans tikās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Pēc tikšanās Erdogans paziņoja, ka sagaida, ka Krievija paātrinās pārtikas embargo atcelšanas procesu. Tomēr, neraugoties uz izlīgumu, Krievija neplāno pavisam atcelt ierobežojumus attiecībā uz Turcijas pārtikas produktu importu.
Krievijas pārtikas uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” paziņojis, ka negatavojas atcelt Turcijas pārtikas produktu importa aizliegumu, īpaši attiecībā uz tomātiem, gurķiem, āboliem, bumbieriem, tītara un vistas gaļu, vēsta Krievijas laikraksts “Izvestija”.
Visi šie pārtikas produkti tiek ražoti arī Krievijā, un, ja ierobežojumi piegādēm no Turcijas tiks atcelti, tas varētu izsaukt nopietnu vietējo ražotāju streiku.
Daudzus gadus tieši Turcijas tomāti ir dominējuši Krievijas tirgū un pavisam nesen atklāts, ka Krievija iepirkusi turku tomātus no citām valstīm par augstāku cenu, kam bijusi negatīva ietekme uz Krievijas ekonomiku. Pēc ekspertu sacītā, Turcijas ražotāji un Krievijas patērētāji cieš milzīgu zaudējumu, kamēr melnā tirgus spēlētāji uz to rēķina nopelna. Tieši embargo atcelšana tomātiem būtu nozīmīga laikā, kad abu attiecības uzlabojas.
Turcijas īpatsvars kopējā tomātu eksporta pasaulē ir 4,5 procenti. Turklāt 62 procenti no Turcijas kopējā dārzeņu eksporta ir tomāti. Krievijas lēmums īstenot sankcijas visvairāk ir ietekmējis tieši tomātu ražotājus.
Kā zināms, Krievija noteica pārtikas embargo aizliegumu, kas attiecas uz tādiem Turcijas produktiem kā tomāti, gurķi, ziedkāposti, brokoļi, sīpoli, vīnogas, apelsīni, mandarīni, āboli, bumbieri, aprikozes, persiki un nektarīni, plūmes, meža zemenes un zemenes, kā arī saldētiem mājputnu produktiem, svaigām krustnagliņām un sāli.
Foto:Pexels/https://pixabay.com/en/users/Pexels-2286921//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/