KP soda SIA “ZAAO” par tirgus varas ļaunprātīgu izmantošanu
21. martā Konkurences padome (KP) piemēroja vairākām pašvaldībām piederošajam atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam SIA “ZAAO” naudas sodu 36 665 eiro apmērā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. KP konstatēja, ka atkritumu apsaimniekotājs saviem klientiem ir uzspiedis nepamatotus sadarbības nosacījumus un par vienādiem pakalpojumiem piemērojis atšķirīgu samaksu.
Lietas izpētes gaitā KP izvērtēja SIA “ZAAO” darbības kopš 2010. gada attiecībā uz tās klientiem – iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu apsaimniekotājiem, kuriem nepieciešams izmantot SIA “ZAAO” apsaimniekotos atkritumu dalītās vākšanas laukumus. Ņemot vērā, ka šis 28 pašvaldībām piederošais uzņēmums ir dominējošā stāvoklī Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā, kā arī lietā konstatētos faktus, KP secināja, ka SIA “ZAAO” īstenotās darbības ir uzskatāmas par ļaunprātīgu tirgus varas izmantošanu.
Saskaņā ar normatīvo regulējumu iepakojuma apsaimniekotājiem ir jānodrošina izlietotā iepakojuma un vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu savākšana no mājsaimniecībām vismaz trīs dalītās vākšanas laukumos katrā atkritumu apsaimniekošanas reģionā, kas Latvijā pavisam ir desmit. Pretēji tam SIA “ZAAO” saviem sadarbības partneriem bija uzspiedusi izmantot visus tā apsaimniekotos dalīto atkritumu savākšanas laukumus, kopskaitā 21, nepamatoti palielinot dalītās vākšanas laukumu skaitu, par kuru izmantošanu bija jāslēdz līgumi un jāveic ievērojama samaksa. Tādējādi iepakojuma apsaimniekotājiem bija liegta iespēja vienoties par mazāku to darbībai nepieciešamo laukumu skaitu.
Tāpat SIA “ZAAO” sadarbības partneriem piemēroja laukumu infrastruktūras uzturēšanas maksu, kas netika noteikta ar ekonomiski pamatotiem aprēķiniem, turklāt noteiktā laika periodā dažādiem iepakojuma apsaimniekotājiem tika piemērota atšķirīga maksa.
Skaidrīte Ābrama, KP priekšsēdētāja: “Šis ir kārtējais apliecinājums tam, kas notiek, ja tirgū nav konkurences un pašvaldības uzņēmumam piešķirtām ekskluzīvām tiesībām pietrūkst pienācīgas kontroles. Šajā gadījumā pašvaldībām piederošais atkritumu apsaimniekošanas milzis darbojās tikai savu interešu vadīts un konkurences spiediena netraucēts, kas viennozīmīgi nav savienojams ar godīgu un atbildīgu rīcību.”
Ņemot vērā lietā konstatētos faktus un SIA “ZAAO” gatavību mainīt konkurenci ierobežojošos sadarbības nosacījumus, KP akceptēja tās pausto vēlmi slēgt administratīvo līgumu. Tajā SIA “ZAAO” apņemas a) turpmāk nepieprasīt saviem sadarbības partneriem slēgt līgumus par visu apsaimniekoto dalītās vākšanas laukumu izmantošanu, b) izstrādāt metodiku, atbilstoši kurai noteikt maksu par dalītās vākšanas laukumu infrastruktūras izmantošanu, c) nepiemērot sadarbības partneriem atšķirīgas maksas par infrastruktūras izmantošanu.
Papildus tam SIA “ZAAO” par konkurences kropļošanu valsts budžetā jāiemaksā 36 665 eiro naudas sods.
KP vērš uzmanību, ka atkritumu apsaimniekošanas tirgus pēdējos gados Latvijā piedzīvojis konkurencei nelabvēlīgas pārmaiņas, brīvā tirgus noslēgšanu un pašvaldības uzņēmumu darbības paplašināšanu. Iestāde 2016. gadā veiktajā pētījumā konstatēja, ka arī atsevišķi nozares normatīvā regulējuma nosacījumi kavē efektīvu tirgus attīstību.
KP atgādina, ka dominējošā stāvoklī esošiem uzņēmumiem ir aizliegts uzspiest izmantot pakalpojumus, kas to saņēmējiem nav nepieciešami, par pakalpojumiem pieprasīt samaksu, kas nav balstīta uz objektīviem aprēķiniem, kā arī vienādos darījumos nepamatoti piemērot atšķirīgus nosacījumus.
Foto: Pixabay