Kopumā svētkos reģistrēti 337 negadījumi
Brīvdienas, svētki un ēdieniem klāti galdi- šādi nesen aizvadīto posmu redzēja lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, taču brīvdienām bija arī ēnas puse jeb skarbā dzīves realitāte, kas nebūt nav tik rožaina un priekpilna.
Iestādes, kas rūpējās par cilvēku drošību un veselību, brīvās dienas nespēja izbaudīt pilnībā, jo viņu darbiem bija jānorit vēl pastiprinātākā režīmā kā parasti. Iereibuši autovadītāji un slideno ceļu izraisītās avārijas bija mazākais, ar ko tiem nācās saskarties.
Spriežot par brīvdienu aizvadīto situāciju ceļu satiksmes negadījumu jomā, informācija gan ir visai iepriecinoša. Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis telefonintervijā raidījumam LTV pastāstīja, ka šī gada situācijai ir labāki rezultāti nekā pērn, taču par spīti pastiprinātajam režīmam, brīvdienās bija 2 upuri- 31. decembrī ceļu satiksmes negadījumā gāja bojā 1991. gadā dzimis vīrietis, kurš, vadot automašīnu, sadūrās ar citu spēkratu, un 2. janvārī Rīgā tika notriekts gājējs, kurš notikuma vietā mira.
Kopumā svētkos reģistrēti 337 negadījumi, savukārt aizturēti 66 autovadītāji, kuri pie auto stūres sēdušies alkohola reibumā, taču tas ir par 10 šoferiem mazāk kā 2013. gada svētkos.
Krapsis intervijā pauda, ka ir pārliecināts par autovadītāju nākšanu pie prāta un kļūšanu apzinīgākiem, jo visvairāk dzērājšoferi tika novēroti tieši 1 janvārī, nevis citos datumos, kas liek nonākt pie attiecīgajiem secinājumiem. Policijas darbinieks atklāja, ka masveida reidi un papildus norīkojumi vairs netiks iesaistīti, atsāksies ikdienas režīms, taču kontrole un ceļu satiksmes drošība joprojām tiks pilnvērtīgi nodrošināta.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) šis gads iesākās ar nopietnu pārbaudījumu- jūrā iepūsta kaitbordista meklēšanu, kas, diemžēl, vakar, 4. janvārī, noslēdzās neveiksmīgi. 3. janvārī jūras līcī pie Kolkas raga no draugu redzesloka, aptuveni 400 metru attālumā no krasta pazuda kaitbordists, kura meklēšanā iesaistījās Nacionālie bruņotie spēki, Gaisa spēki, VUGD, kā arī brīvprātīgie. Meklēšanas darbi no glābšanas iestāžu puses tika pārtraukti, bet Kolkas, Liepājas un citu pilsētu iedzīvotāji turpināja pazudušo kaitbordistu meklēt, un turpinās to darīt arī šodien.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oskars Āboliņš intervijā LTV norādīja, ka glābēji meklēšanos darbos izdarīja visu iespējamo, un neskatoties uz VUGD pieejamo laivu, kura nav atbilstoša bīstamiem laikapstākļiem, glābēji tik un tā devās jūrā, lai censtos atrast pazudušo personu. Āboliņš atzīmēja, ka meklēšanā tika piesaistīti visi iespējamie resursi, arī helikopters, tādēļ glābēji no savas puses ir veikuši visu iespējamo.
Aizvadītās brīvdienas kopumā bijušas diezgan saspringtas, ar 118 ugunsgrēkiem un 93 glābšanas darbiem, par statistiku informēja Āboliņš.
Dzīvību svētku laikā zaudēja trīs cilvēki, savukārt 17 tika izglābti. VUGD priekšnieks pastāstīja, ka lielākoties ugunsgrēku cēloņi bija salūta izraisītas sekas un degošas eglītes, kas liecina par cilvēku aizmāršību un riska neapzināšanos. Tomēr neskatoties uz negadījumiem, vairāk kā pērn piedzīvoti veiksmīgi glābšanas darbi, uz ko glābšanas dienests turpinās tiekties arī jaunajā, 2015. gadā.
Bez negadījumiem, kuri var rasties nejaušības rezultātā, vēl ir iespējamas arī apzinātas traumas- pārēšanās, pārmērīga alkohola lietošana, kā arī apsaldēšanās vai sadzīvisku traumu gūšana. Neatliekamās Medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša atzina, ka brīvdienas, tāpat kā VUGD, bijušas saspringtas. Visvairāk tikuši hospitalizēti cilvēki no pirotehnikas gūtām traumām, kas ir ikgadēja, taču negatīva tendence. Kopumā gūtas tādas traumas kā nopietni plaukstu, roku, sejas un acu bojājumi. Bukša atklāj, ka vairums no uguņošanā gūtajām traumām ir ļoti nopietnas, tādēļ ārstēšanās būs ilga un komplicēta. Starp negadījumos cietušajiem bija arī divi pusaudži, vienam no viņiem petardes daļa bija smagi traumējusi aci, savukārt otrs, 14 gadīgs puika, bija pārāk tuvu piegājis petardei, kura vēl nebija līdz galam aizdegusies. Lielākoties negadījumos no pirotehnikas cieta tieši vīrieši, kopumā- 9. Ar ķermeņa atdzišanu vai apsaldējumiem NMPD pārstāvji brīvdienās slimnīcā nogādāja vairāk kā 30 cilvēkus. Vairumā gadījumu cilvēki alkohola reibumā bija aizmiguši uz soliņiem un ietvēm, sagādājot mediķiem nepieciešamību viņus hospitalizēt apsaldējumu dēļ.
Kā novērojams, svētkos daļa sabiedrības bija guvusi traumas vai cietusi negadījumos, tomēr statistika liecina, ka 2014. gada garās brīvdienas noritējušas daudz veiksmīgāk kā pērn. Valsts drošības iestādes cilvēkus arī turpmāk aicina būt uzmanīgiem, domāt par savu rīcību bīstamos laikapstākļos, kā arī rūpēties par savu veselību.