Kariņš: Uzņēmumu padomes nedrīkst būt politizētas
“Politiskās barotavas” jēdzienam, kāds valstī ir ilgstoši darbojies, ir jāizzūd, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Komentējot “Latvenergo” padomes atcelšanu, Kariņš norādīja, ka nedrīkst būt situācijas, kad uzņēmumu padomēs tiek iecelti ar politiķiem saistīti cilvēki.
“Kāds ir mūsu mērķis? Kļūt par pārtikušu ziemeļvalsti. Tātad, ja mēs gribam par tādu kļūt, mums jāskatās, ko Ziemeļeiropā šobrīd dara un ko mēs varētu darīt kā viņi. Viena lieta, kas viņiem ir, – tie ir labas pārvaldības principi valsts uzņēmumos. Iztulkojot latviski: uzņēmumu padomes nedrīkst būt politizētas. Punkts. Ne Latvenergo, ne Latvijas valsts mežu, ne Latvijas dzelzceļa padome, ne arī citas nedrīkst būt politizētas. Ja kādu no tām maina, tad vienīgais veids, kā to darīt, ir rīkot atklātu konkursu, piesaistot profesionāļus, kas nav politiski pietuvināti. Es to saku visiem ministriem – tai jābūt sistēmai. Ja valdība, kas balstās uz piecu partiju koalīciju, cer izdzīvot, tad nedrīkst būt situāciju, ka uzņēmumu padomēs tiek iecelti cilvēki, kas saistīti ar kādu vai visiem politiskajiem spēkiem,” norādīja Kariņš.
“Es ceru, ka būs ļoti spēcīgs atbalsts iecerei nodot visu valsts uzņēmumu pārvaldību profesionāļu rokās. Pilnībā izņemt to ārā no ministriju pakļautības un atbildības. Tik mazā valstī nemaz nav tik daudz spēcīgu profesionāļu, lai ar tādiem nodrošinātu visu uzņēmumu padomes. Tāpēc būtu jāvirzās prom no politizētām padomēm uz atklātiem, apolitiskiem atlases konkursiem un, ja skatās vidējā termiņā, jātuvinās visu valsts aktīvu pārvaldībai profesionāļu rokās. “Politiskās barotavas” jēdzienam, kāds valstī ir ilgstoši darbojies, ir jāizzūd. Jo tas ir pārvaldības modelis, kas ved uz vakardienu. Tas ir slazds. Strādājot pēc vecā modeļa, mēs gan uz āru, gan sabiedrībai dodam signālu, ka nemaz negribam doties pa bagātības ķēdi uz augšu,” skaidroja premjers.
Vaicāts, vai padomes nevajadzētu likvidēt, Kariņš pauda, ka “jā, no Latvijas politikas viedokļa varētu likvidēt. Bet no uzņēmuma viedokļa padome veic svarīgu funkciju – uzrauga valdi. OECD ieteikums bija padomes atjaunot, un tas bija ieteikums ar mērķi uzlabot uzņēmumu pārvaldību. Padome pati par sevi nav slikta, ja tā ir profesionāla,” sacīja Kariņš.
“Kas attiecas uz jautājumu par politiski pietuvinātu personu jēdzienu – skaidrs kritērijs ir – partiju amatpersonas, ministru padomnieki un biroju, Saeimas frakciju darbinieki, vārdu sakot, politiski angažētu personu dalība valsts kapitlālsabiedrību padomēs nav pieļaujama,” piebilda Ministru prezidents.
Foto: Valsts kanceleja