Kā Latvijā soda dzīvnieku mocītājus?
Cilvēku izdomai varmācībā pret dzīvniekiem, šķiet, nav robežu, savukārt tiesām, izvērtējot šos noziegumus, mēdz pietrūkt izpratnes par dzīvnieku ciešanu smagumu. To rāda anonimizētie nolēmumi tiesu portālā un ilustrē šīs nedēļas skandalozais Rīgas apgabaltiesas spriedums lietā pret Stafordšīras terjeru spīdzinātājiem, vēsta NRA.lv.
Viens beigts suns, divi beigti kaķi, kas lietā vispār nefigurē, jo apēsti, un knapi izdzīvojusi kuce Dessilda. Dzīvnieki tika ar nodomu, mērķtiecīgi pakļauti lēnai un īpaši mokošai bada nāvei. Bet vainīgajam nu jau šķirtajam pārim piespriests piespiedu darbs – lapas pagrābt. Neatkarīgā noslēguma sēdi šajā lietā aprakstīja publikācijā Apgabaltiesa šokējoši maiga pret suņu spīdzinātājiem. Tiesas spriedums izraisījis plašu rezonansi dzīvnieku mīļotāju, audzētāju un veterinārārstu vidū. Arī debates par to, kāda ir tiesu prakse šajās lietās. Vai tiesas nav pārāk maigas pret dzīvnieku spīdzinātājiem.
Rīgas apgabaltiesa reaģējusi uz šo aktualitāti, sagatavojot infografiku par Krimināllikuma 230. panta lietām – Cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem. Maksimālais iespējamais sods ir ieslodzījums līdz trim gadiem, bet, ja noziegums pastrādāts publiski, grupā vai nepilngadīgo klātbūtnē, draud pat pieci gadi. Saskaņā ar Ieslodzījumu vietu pārvaldes un Tiesu administrācijas datiem 2020. gada sākumā reālas brīvības atņemšanas sodus par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem Latvijā izcieš astoņi ieslodzītie. No tiem septiņi ir vīrieši un viena sieviete. Pēdējo piecu gadu laikā par noziedzīgiem nodarījumiem pēc 230. panta par vainīgiem atzīti 37 apsūdzētie.
Ieskatu, kādus sodus tiesas piemēro šajās lietās, iespējams gūt anonimizēto lietu spriedumu krātuvē. Noziedznieku vārdi tiek sargāti, taču te redzama cēloņsakarība – noziegums un sods. Neatkarīgā atlasīja vairākas pēdējo gadu lietas. Īslaicīga brīvības atņemšana (maksimums – trīs mēneši) ir biežāk piemērotais soda mērs. Varmācība tajās parādās visbriesmīgākajās izpausmēs. Līdz pat tam, ka spainī tiek iestūķēts kaķis un iegrūsts krāsns kurtuvē. Bet sods – viens mēnesis ieslodzījumā.
***
Uzziņai
Notiesāto skaits par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem
37 notiesātie no 2015. līdz 2019. gadam
9 notiesātajiem piespriesta reāla brīvības atņemšana
Pašlaik sodu ieslodzījumā izcieš 8 notiesātie.
Avots: Rīgas apgabaltiesa
***
Nodarījumi un sodi
Nodarījums. Persona B., būdams alkohola ietekmē, dusmu vadīts, saķēra vecaimātei piederošo suni aiz kakla siksnas. Pēc tam B. suni stipri sagrieza ap kaklu vienu reizi, lai suns nevarētu viņam iekost, un turēja, kamēr suns palika nekustīgs. B. darbību rezultātā suns tika nožņaugts un gāja bojā.
SODS. Piespiedu darbs uz 210 stundām.
Nodarījums. Persona C., atrodoties daudzdzīvokļu mājas pagalmā, būdams alkohola ietekmē, cietsirdīgu motīvu vadīts, paņēma cirvi un bez pamatota iemesla ne mazāk kā septiņas reizes ar cirvja asmeni sita pa sava mājas suņa galvu un vienu reizi pa suņa kreiso priekškāju. C. prettiesisko darbību rezultātā iestājās suņa nāve.
SODS. Īslaicīga brīvības atņemšana uz diviem mēnešiem ar probācijas uzraudzību uz vienu gadu un sešiem mēnešiem.
Nodarījums. Persona B., atrodoties savā dzīvesvietā, vēlēdamies atbrīvoties no grūsnības pēdējā dienā esošās kuces, nolēma viņu nonāvēt noslīcinot. Realizējot savu noziedzīgo nodomu,
B. devās uz dīķi, pie kuces kaklam apliktās pavadas piesēja maisu ar vairākiem akmeņiem un iemeta ūdenī. Tad
B. smēķējot pagaidīja, lai pārliecinātos, ka suns ir noslīcis.
SODS. Īslaicīga brīvības atņemšana uz vienu mēnesi.
Nodarījums. Persona A., atrodoties dzīvoklī, pēkšņu dusmu vadīts, ne mazāk kā vienu reizi iespēra pa ķermeni kaķenei, tīši nodarot tai smagus miesas bojājumus, kas izraisīja kaķenes nāvi.
SODS. Brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem un probācijas uzraudzība uz vienu gadu.
Nodarījums. Persona A., nolūkā bez vajadzības nogalināt kaķi, ar cirvja kātu iesita tam pa galvaskausa smadzeņu daļas apvidu un kaklu, kā rezultātā smaga galvas smadzeņu sasituma dēļ iestājās kaķa nāve.
SODS. Īslaicīga brīvības atņemšana uz divdesmit dienām. Juridisko palīdzību apsūdzētajam sedza valsts.
Nodarījums. Persona B. kopā ar personu C. nolēma nogalināt suni. Aizveda uz kūti un aiz auklas pakāra suni pie jumta spāres. Tādā veidā cietsirdīgās izturēšanās rezultātā suns gāja bojā.
SODS. Personai B. piespiedu darbs uz 100 stundām. Personai C. brīvības atņemšana uz četriem mēnešiem.
Nodarījums. Apsūdzētais, būdams alkohola ietekmē, ar nolūku suni spīdzināt, paņēma celtniecības pistoli ar celtniecības putām un izpūta tās uz suņa, kurš bija piesiets pie ķēdes. Pēc tam apsūdzētais aizveda suni uz publisku vietu – mežu pie Zibens dambja Rojas novadā -, kur piesēja suni pie staba, aplēja ar degvielu un aizdedzināja.
SODS. Nosacīta brīvības atņemšana uz vienu gadu ar pārbaudes laiku uz vienu gadu sešiem mēnešiem.
Nodarījums. Persona D. nolēma ar sitieniem pa galvu nosist maza auguma kuci, kas bija pieklīdusi netālu no viņa dzīvesvietas un, pēc D. domām, nevienam nebija vajadzīga. Īstenojot noziedzīgo nodomu, D. viņu aizveda uz blakus mājas virtuvi un iesita ar armatūras stieni ne mazāk kā divas reizes pa galvas vidusdaļu. Pēc tam apraka pie mājas pamatiem.
SODS. Īslaicīga brīvības atņemšana uz trīs mēnešiem.
Nodarījums. Lai realizētu savu cietsirdīgo nodomu nogalināt kaķi Robi, persona A. maisu, kurā bija ievietots dzīvs kaķis, iemeta degošā krāsnī un aizvēra krāsns durvis. Kad pēc kāda laika A. krāsns durvis atvēra, apdegušais kaķis no krāsns izlēca, pēc kā dzīvokļa telpās nomira.
SODS. Īslaicīga brīvības atņemšana uz vienu mēnesi, ar probācijas uzraudzību uz vienu gadu.
Imants Vīksne