Jaunsleinis pie pašreizējā nodokļu haosa vaino arī sabiedrību
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadītājs Andris Jaunsleinis uzskata, ka pie pašreizējām neskaidrībām ar nodokļu sistēmu nākamgad vainīga ne tikai valdība, bet arī sabiedrība, kas neprotestēja un nerunāja pietiekami skaļi.
Intervijā Latvijas Radio Jaunsleinis norādīja, ka pašvaldības jau vasarā mēģināja pārliecināt Finanšu ministriju neieviest minimālās sociālās iemaksas, taču tas neizdevās. Viņš pauž, ka pašvaldībām, iespējams, vajadzēja būt uzstājīgākām.
“Ieviešot mikrouzņēmuma nodokli, bija zināms, ka cilvēkam atņem sociālās garantijas, ka tas ļaus strādāt pie nodokļu optimizācijas,” uzsvēra Jaunsleinis.
Vienlaikus viņš norāda, ka pašreizējā situācija nav pārsteigums, piebilstot, ka “mūsu pašu lēmumi pie tā noved”. Viņš norādīja, ka pie pašreizēja haosa daļēji vainojama arī sabiedrība, kas gadu klusēja, lai gan bija jau pieņemti grozījumi par minimālajām sociālajām iemaksām, kuriem tagad, ar 2017.gada 1.janvāri, būtu jāstājas spēkā.
Viņš gan uzskata, ka iepriekšējais valdības piedāvātais risinājums nebija veiksmīgs, jo norma, kas liktu maziem uzņēmējiem maksāt minimālās sociālas iemaksas par darbiniekiem, pat ja uzņēmumam nav apgrozījuma un ieņēmumu, ir absurda. “Nevar maksāt nodokļus no ieņēmumiem, kuru tev nav,” sacīja Jaunsleinis.
Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien, 15.decembrī, izskatīs premjera priekšlikumu nodokļu izmaiņām, kuri tapa tikai divas nedēļas pēc budžeta paketes pieņemšanas un trīs nedēļas, pirms tiem būtu jāstājas spēkā.
Kā zināms, koalīcijas partija “Vienotība” arī otrdien, 13.decembrī, paplašinātajā frakcijas sēdē neatbalstīja premjera Māra Kučinska (ZZS) priekšlikumu nākamgad tomēr neieviest minimālās sociālās iemaksas, bet celt mikrouzņēmuma nodokli.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā konceptuāli atbalstītie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā paredz, ka no nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa likmi plānots noteikt 15 procentu apmērā no apgrozījuma
Grozījumi izstrādāti, lai atceltu šī gada 23.novembrī pieņemtās izmaiņas, kas paredzēja pakāpeniski atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīma.
Ņemot vērā radušos situāciju, kad virkne mikrouzņēmumu bija nolēmuši savu darbību pārtraukt, ar grozījumiem paredzēta iespēja šiem uzņēmējiem līdz 2017.gada 31.janvārim atgūt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.
Rosinātās izmaiņas paredz 2017.gadā no mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumiem valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās novirzīt 70,4 procentus, bet 2018.gadā – 80 procentus.
Patlaban mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti.
Vienlaikus Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien atbalstīja likumprojektu, kas paredz atteikties no minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieviešanas. Komisijas deputāti nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, lai atceltu 2015.gada 30.novembrī pieņemto tiesisko regulējumu. Tas paredzēja 2017.gadā sociālo iemaksu minimālo objektu noteikt ¾ apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, bet no 2018.gada sociālās iemaksas būtu jāveic vismaz no minimālās darba algas.
Foto: Saeimas kanceleja