Izstrādā unikālu tehnoloģiju sociālo tīklu lietotāju reputācijas mērīšanai
Latvijā bāzēts sociālo mediju projekts Veritweet ir radījis tehnoloģiju, ar kuras palīdzību iespējams uzlabot sociālo komentāru kvalitāti virtuālajā vidē.
Pēdējā laikā ir kļuvušas aktuālas problēmas ar komentāriem virtuālajā vidē, kas satur neiecietību, rasu naida kurināšanu, aicinājumu uz vardarbību vai diskrimināciju. Lai risinātu šīs problēmas Veritweet ir izveidojis sociālo tīklu lietotāju reputācijas mērīšanas tehnoloģiju.
Reputācija ir vērtība, kura tiek piešķirta katram sociālā tīkla lietotājam, izteikta punktos, kas aptuveni norāda uz sekojošām lietām: kopienas uzticību konkrētai personai, personas komunikāciju prasmes un personas spēju veidot atbilstošus, saistošus un kvalitatīvus komentārus un jautājumus.
Pasaulē reputācijas mērīšanas sistēmas un algoritmi nav jaunums. Zināmākais un slavenākais algoritms ir Google meklēšanā pielietotais PageRank. Dotajā gadījumā unikalitāte tiek panākta reputāciju piesaistot reālai, autentificētai personai, kas nozīmē, ka lietotājs nevar vienkārši profilu izdzēst un sākt no jauna.
Tehnoloģijas pamatā ir uzņēmumā izstrādāts sarežģīts algoritms, kas atkarībā no vairākiem parametriem veic reputācijas vērtības „Reputation score” aprēķinu, vadoties no kopienas novērtējuma, lietotāja aktivitātes un komentāra satura. Tehnoloģija sastāv no atklātās algoritma daļas un slēgtās, kura netiek atklāta, lai nebūtu iespējams reputācijas datus uzlabot mākslīgi.
„Veritweet platforma nodrošina demokrātisku, atklātu un caurspīdīgu viedokļa paušanu jebkurai personai, nekādā veidā neveicot cenzūru. Kopiena veic savstarpēju viedokļu vērtēšanu, veidojot pašregulējošu demokrātisku ekosistēmu” , atzīmē projekta idejas autors Rihards Gailums.
Izveidojot jaunu kontu Veritweet, lietotājam tiek piešķirts 1000 punktu reputācijas kredīts. Turpmākā reputācija ir jānopelna rakstot saturīgus un vērtīgus komentārus, pārliecinot par to kvalitāti citus lietotājus, kuri to novērtē. Tikai uzrakstot noteiktu skaitu kvalitatīvu komentāru, lietotājs iegūst tiesības vērtēt citus lietotājus. Savukārt citu lietotāju komentāru vērtējuma punktu skaits ir atkarīgs no paša vērtētāja sasniegtā reputācijas līmeņa.
Atsevišķiem informatīvajiem kanāliem – piemēram TV tiešraidēm ir iespējams piešķirt redaktora lomu, kurš veic komentāru vērtēšanu saskaņā ar publicētiem noteikumiem un nedrīkst pieļaut rasu naida kurināšanu, aicinājumu uz vardarbību, diskrimināciju, utt. Šajos gadījumos konkrēti lietotāja komentāri var tikt novērtēti līdz mīnus 100 soda punktiem, kas tiek atņemti no lietotāja reputācijas.
Novērtētais komentārs netiek dzēsts, un visiem ir iespējams aplūkot tā negatīvā vērtējuma iemeslu.
Sasniedzot 700 punktu kritisko robežu, lietotājam tiek liegta iespēja komentēt TV tiešraidē.
Atkarībā no lietošanas noteikuma pārkāpuma, soda punkti tiek automātiski dzēsti vidēji 30 dienās.
„Izveidotā sistēma ļauj mums nodrošināt redakcionālo atbildību TV tiešraižu sociālajiem komentāriem, kas ir noteikta Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā”, norāda LTV1 raidījuma „Jauna Nedēļa” vadītājs Egils Zariņš. „ Mēs ticam, ka šāda tehnoloģija ļauj pārvērst jau pierasto televīziju mūsdienīgā interaktīvā sabiedriskā medijā, kura satura veidošanā var iesaistīties jebkurš sabiedrības loceklis. Tā ir augstākā demokrātijas izpausme”, uzsvēra Egils Zariņš.
Veritweet sociālo komentāru platforma testa stadijā jau ir pārbaudīta atlasītās Latvijas Televīzijas LTV1 pārraidēs – raidījumos Jauna nedēļa, 100.pants un Eirobusiņš.
Veritweet ir Latvijas uzņēmuma „e-Tag” SIA attīstīts sociālo mediju projekts, kura pamatā ir ideja padarīt Twitter komunikāciju uzticamu. Ar Veritweet palīdzību jebkuram sociālo mediju lietotājam ir iespējams verificēt savu Twitter profilu, tādējādi pasargājot to no virtuālās identitātes zādzībām, un pēc tam ar Veritweet starpniecību iesaistīties mikroblogu komunikācijā vietās, kur nepieciešama lietotāja identitātes pārbaude. „e-Tag” SIA ir meitas uzņēmums „E-Tag.Inc”, kas bāzēts Silīcija ielejā, ASV.