Iecere samazināt OIK slogu palielinās izmaksas tūkstošiem uzņēmumu
Ekonomikas ministrija lec no viena grāvja otrā. Samazinot obligātā iepirkuma komponentes (OIK) slogu jeb visu elektrības patērētāju atbalsta maksājumu “zaļās enerģijas” ražotājiem, elektrības rēķini pieaugs 50 000 pieslēgumu jeb vairākiem desmitiem tūkstošu uzņēmēju.
Uzņēmēji saka – kā būs, tā būs, saprotot, ka īpaši ietekmēt neko nevar, vien gaidīt, tikmēr jau šobrīd Latvijā elektrības rēķini nav konkurētspējīgi ar Lietuvas un Igaunijas rādītājiem, un rēķinu pieaugums mazinās konkurenci vēl vairāk.
Intervijā Latvijas Radio Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš skaidroja: „Šī situācija atgādina “Vinnija Pūka šauro bezizeju” – bija skaidrs, ka ir ļoti slikti un kaut kas jādara, lai elektrības rēķini ir konkurētspējīgi reģionā, taču, samazinot OIK slogu energoietilpīgajiem uzņēmumiem, mazo uzņēmumu grupā vairākiem desmitiem tūkstošu uzņēmēju palielināt rēķinu.”
Viņš arī atklāja, ka Ekonomikas ministrija pusgadu nav spējusi sniegt atbildi, kā šīs izmaiņas ietekmēs uzņēmējus, it sevišķi mazos un vidējos.
„Tagad uzņēmējiem ir bail no nezināmā, kad saņems pirmo rēķinu februārī un būs pārsteigumi. Pašreizējā ministrijas rīcība virzīt priekšlikumu uz priekšu un tad skatīties, cik tas traki būs, nav īsti pareiza pieeja. Nezinu, vai kaut ko var mainīt līdz 1. janvārim, bet iespējami ātri būs jāmeklē risinājumi tajās kategorijās, kur pieaugums būs neadekvāts,” pauda Endziņš.
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) gan mierina, ka jaunajā modelī mājsaimniecībām maksājumi nemainīsies, lielajiem energoietilpīgajiem uzņēmumiem tie samazināsies, bet vidējiem un maziem uzņēmējiem pieaugums nebūšot tik liels.
„Šāds lēmums ir centiens atbalstīt rūpniecību un ļaut tai attīstīties. Maziem un vidējiem uzņēmējiem OIK maksājumi pieaugs par 5%, dažiem, iespējams, par 20%, bet tie būšot daži desmiti eiro, tā nav milzīga izmaiņa. Visiem visu samazināt nav iespējams, to nevar izdarīt,” skaidroja ministrs.
Jau pagājušajā nedēļā LTRK pauda kategoriskus iebildumus pret OIK sloga pieaugumu mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, uzsverot, ka uzņēmēji nav vainīgi pie tā, ka savulaik tika ieviesta ačgārna OIK sistēma, kas kļuvusi par nepamatotas peļņas avotu daļai cilvēku un slogu ikvienam no mums.
Jaunais likumprojekts arī spēs uzlabot apstākļus gan mājsaimniecībām, gan maziem uzņēmumiem, kas uzstāda, piemēram, saules baterijas, lai pats sevi apgādātu ar elektrību, bet lieko strāvu pārdod kopējai elektrosistēmai.
Jaunajā likumprojektā paredzēts arī vērienīgs atbalsts “zaļās enerģijas” ražotājiem, respektīvi, 2030.gadā izmaksājamais atbalsts varētu sasniegt 45 miljonus eiro.
Foto: Pixabay