Gripas epidēmija šogad sākusies agrāk
Gripas intensitātes līmenis pēdējo nedēļu laikā ir dubultojies, sasniedzot 231 gripas saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotājiem. Turklāt vairākās pilsētās gripas saslimstība ir vēl plašāka – Jelgavā, Rīgā un Valmierā. Slimnīcas paziņojušas par gripas epidēmijas ierobežošanas pasākumiem.
Gripas epidēmijas slieksnis pārsniegts Jelgavā (365 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem), Rīgā (339), Valmierā (262) un Jūrmalā (180). Gripa reģistrēta vel daudzās pilsētās un to apkārtnēs – Liepājā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Gulbenē, Rēzeknē. Vidēji Latvijā gripas intensitāti epidemiologi vērtē kā augstu, savukārt Daugavpilī, Gulbenē, Jūrmalā un Jēkabpilī – kā zemu. Slimību profilakses un kontroles centra ziņojums liecina, ka šogad gripas epidēmija Latvijā sākusies vismaz septiņas nedēļas agrāk nekā citus gadus. Piemēram, pagājušajā sezonā gripa epidēmijas slieksni sasniedza janvārī un augstākais pacēlums reģistrēts februāra vidū.
Kopš sezonas sākuma gripas gadījumi noteikti pacientiem visās vecuma grupās – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Biežāk gripas gadījumi bija noteikti bērniem vecumā līdz 14 gadiem, un iepriekšējā nedēļā īpaši pieauga saslimstība bērniem no pieciem līdz 14 gadiem. Līdztekus gripai vēl lielākā intensitātē izplatās augšējo elpceļu infekcijas, un saslimstība ar tām vidēji ir 1114,9 uz 100 000 iedzīvotājiem. Arī ar šīm slimībām visvairāk slimo bērni vecumā līdz četriem gadiem un no pieciem līdz 14 gadiem. Līdz ar saaukstēšanos un gripu reģistrēti pneimonijas gadījumi.
Pēdējā nedēļā būtiski pieaudzis gripas pacientu skaits, kuri nonākuši slimnīcā (visvairāk Rīgā un Jelgavā), lielākoties saslimuši ar gripu, bet vairāki pacienti ar gripas izraisītu pneimoniju (Rīgā un Gulbenē). Visvairāk slimnīcā nonākušo pacientu bija vecumā no pieciem līdz 14 gadiem. Kopš sezonas sākuma ar gripas izraisītu pneimoniju kopā stacionēti 11 pacienti – pieci no viņiem vecumā līdz četriem gadiem.
Šajā sezonā nav reģistrēts neviens nāves gadījums pacientam ar gripu vai gripas izraisītām komplikācijām, taču Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka iepriekšējās sezonās reģistrēti vairāki desmiti letālu gadījumu: 2018.-2019. gada sezonā reģistrēti 86 nāves gadījumi, 2017.-2018. gada sezonā – 91 nāves gadījums. Datu analīze par iepriekšējām gripas epidēmijām rāda, ka nāves gadījumi reģistrēti laikā, kad arī gripas intensitāte bija sasniegusi visaugstāko punktu.
Rīgas Austrumu slimnīcas Nacionālās references laboratorijā izmeklēti 132 klīniskie paraugi, no tiem 65 paraugos noteikti gripas vīrusi: 20 A tipa un 45 B tipa. Epidemiologi secina, ka joprojām saglabājas augstāks B tipa gripas vīrusu īpatsvars. Noteikti arī 12 citi elpceļu vīrusi – bokavīrusi, koranavīrusi, ronovīrsusi un citi. Kopš sezonas sākuma noteiktajos gripas vīrusos 70 procenti bija B tipa vīruss.
Dati par Eiropu pašlaik neliecina, ka kādā no valstīm būtu ziņots par augstu intensitāti, bet jāņem vērā, ka dati par citām Eiropas valstīm tiek apkopoti ar zināmu aizkavēšanos. Visās Eiropas valstīs gripas izplatība pieaug. Tomēr atšķirībā no Eiropas un pasaules valstīm, kur vairāk izplatīta A tipa gripa, Latvijā pašlaik cirkulē vairāk B tipa gripa. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas rekomendāciju šīs sezonas pretgripas vakcīnas sastāvā ziemeļu puslodei ir iekļauti četri gripas vīrusu antigēni (divi A tipa, divi B tipa).
Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka ar gripu visbiežāk slimo bērni un pusaudži, tomēr smagāk šī slimība skar seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģiskām slimībām, hroniskām infekcijām, novājinātu imunitāti un palielinātu ķermeņa svaru. Dati par iepriekšējo gadu sezonās mirušo pacientu veselības stāvokli rāda, ka neviens nebija vakcinējies un visiem bija viena vai vairākas hroniskas slimības.
Epidemiologi norāda, ka vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.
Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem apmaksā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro.
Slimnīcas un sociālās aprūpes centri izziņojuši gripas karantīnu. Stradiņa slimnīcā ir aizliegts apmeklēt stacionārā esošos pacientus, tikai izņēmuma gadījumos tuvinieks var saskaņot apmeklējumu ar nodaļas vadītāju vai atbildīgo personu nodaļā. Obligāta ir prasība lietot ķirurģisko sejas masku, ja nav veikta vakcinācija pret gripu. Rīgas Austrumu slimnīcā arī ieviesti ierobežojumi – apciemot pacientus varēs tikai ar īpašu atļauju.
Inga Paparde