autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ģimenes ārstiem lūdz ārstēt efektīvi, jo trūkst naudas

Ģimenes ārstiem noteikti ierobežojumi pacientu nosūtīšanā uz analīzēm – pilnu asins ainu valsts apmaksās tikai reizi gadā vai pacientiem ar akūtu vai hronisku saslimšanu, tāpat arī nepilnu asins ainu. Vairākiem specifiskiem izmeklējumiem noteikti apmaksas papildnosacījumi, un viens no tiem – uz analīzēm var nosūtīt tikai ārsts speciālists.

Tā kā šogad būtiska papildu nauda speciālistu konsultāciju apmaksai nav piešķirta, rindas saglabāsies. Veselības ministrija neuzskata, ka tas rada risku pacientam novēlotai diagnozes noteikšanai un ārstēšanas uzsākšanai. Trauksmi sacēluši ģimenes ārsti, pie kuriem atnākuši pacienti, vēloties noskaidrot diagnozi, taču tagad uz daudziem laboratoriskiem izmeklējumiem paši ģimenes ārsti nosūtīt vairs nevarēs, jo to valsts vairs neapmaksās.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide NRA.lv stāsta, ka no 1. janvāra ģimenes ārstiem ir noteikti ierobežojumi nosūtīt pacientus uz laboratoriskajiem izmeklējumiem. Veselības finansēšanas kārtība ir papildināta ar nosacījumu – izmeklējumiem nepieciešams speciālista nosūtījums vai to apmaksā bērniem, grūtniecēm, hroniskiem slimniekiem. Pacienti un ārsti tiek ierobežoti arī tā, ka līdz šim pacients pēc sarunas ar ģimenes ārstu negaidīja rindā uz valsts apmaksāta ārsta konsultāciju, bet aizgāja pie maksas speciālista. Ārsts, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, nevar nosūtīt pacientu ne uz analīzēm, ne izmeklējumiem par valsts naudu. Pēc viņa norādes to varēja darīt ģimenes ārsts, un, kā skaidro asociācijā, tas tika izmantots, lai palīdzētu pacientam ātrāk tikt pie diagnozes, nekā ja cilvēks gaidītu rindā uz valsts apmaksātu konsultāciju.

No šā gada sākuma tā rīkoties vairs nevar, jo ģimenes ārsts uz daudzām specifiskām analīzēm pacientu nosūtīt nedrīkst. Veselības ministrijā skaidro, ka šie «apmaksas papildnosacījumi» skar tikai ļoti šauru, specifisku izmeklējumu grupu un šie izmeklējumi vispār jānozīmē tikai speciālistam. Izpētot sarakstu, jāsecina, ka daļa tiešām ir šādi izmeklējumi, kuri nebūtu jāveic ikdienā, taču reālās situācijas gan pārzina ārstējošais ārsts. Piemēram, tikai ar hepatologa, infektologa, kardiologa, bērnu kardiologa, neirologa nosūtījumu (vai ģimenes ārsta nosūtījumu, ja pacients lieto statīnu terapiju), apmaksā izmeklējumu ASAT. Tikai ar endokrinologa nosūtījumu vai ja pacientam ir konkrētas diagnozes varēs veikt glikohemoglobīna izmeklējumus. Pilnu asins ainu var veikt vienu reizi gadā vai arī biežāk, ja ir akūta saslimšana vai pacientam ir hroniska saslimšana.

Nacionālais veselības dienests (NVD) sola atbildēt vēlāk, taču Neatkarīgā iepazinās ar dienesta vēstuli ģimenes ārstiem. Tur teikts, ka «ir veikta valsts apmaksāto ambulatoro laboratorisko pakalpojumu pārskatīšana, ierobežojot manipulāciju izmantošanas biežumu pacientam un nosūtītāju kompetenci, kā arī atsevišķus izmeklējumus izslēdzot no valsts apmaksāto ambulatoro laboratorisko pakalpojumu klāsta». 2016. gadā netiks apmaksāti speciālistu kompetences laboratoriskie izmeklējumi ar ģimenes ārsta nosūtījumu, tajā skaitā, ja tas balstīts uz ārsta speciālista atzinumu. «Speciālisti nepieciešamības gadījumā paši nosūta pacientu uz izmeklējumiem apmeklējuma laikā, nevis sūta pie ģimenes ārsta saņemt nosūtījumu,» skaidro NVD.

NVD arī brīdina ģimenes ārstus – no 2016. gada ir noteikta kvota pakalpojumu apmaksai laboratorijām, līdz ar to «pastāv iespēja, ka arī uz laboratoriskiem pakalpojumiem var veidoties gaidīšanas rindas». Bet ir noteikta prioritāra analīžu secība, pirmkārt, laboratorijām būs jāveic analīzes pacientiem ar neatliekamām medicīniskām indikācijām, bērniem un grūtniecēm, tad akūtu slimību gadījumos, hronisku slimību saasinājumos, tad izmeklējumi pirms plānveida operācijām un iespējamu slimību dēļ, visbeidzot – izmeklējumi hronisku slimību dinamiskā novērošanā. NVD aicina ģimenes ārstus «izmantot izmaksu efektīvākos veidus pacientu saslimšanu diagnostikai un ārstēšanai sakarā ar ierobežotiem finanšu līdzekļiem veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai».

Inga Paparde

Foto:DarkoStojanovic/https://pixabay.com/en/users/DarkoStojanovic-638422//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru