Finanšu ministre atbalsta veselības aprūpes sasaistīšanu ar sociālajām iemaksām
Veselības aprūpes sistēma būtu jāsaista ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, uzskata finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).
Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Reizniece – Ozola uzsvēra, ka atbalsta variantu, ka veselības aprūpes sistēma tiek saistīta ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, uzsverot, ka Veselības ministrijas uzdevums būs piedāvāt kuras sociālās grupas varēs saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu pilnu grozu. Pakalpojumu saņemšanai iedzīvotājiem būtu jāveic minimālas sociālās iemaksas.
Tajā pašā laikā Reizniece-Ozola uzsvēra, ka paralēli nozares budžeta palielināšanai tās iekšienē būt jāsakārto, piemēram, virkne tarifu, kas neesot pārskatīti gadiem.
Jau ziņots, ka Veselības ministrijas atbalstītais modelis paredz uz esošā finansējuma bāzes palielināt veselības aprūpei pieejamo naudas apjomu iekšējas nodokļu pārdales rezultātā (piemēram, daļēja sociālu iemaksu vai cita papildus finansējuma novirzīšana veselības aprūpei). Ieviešot šo modeli, iedzīvotājiem netiktu palielināts kopējais nodokļu slogs un tiktu nodrošināta vienlīdz pieejama veselības aprūpe visiem Latvijas iedzīvotājiem. (Veselības obligātā maksājuma noteikšana, piemēram, 1% apmērā no sociālo iemaksu objekta, ļautu gadā piesaistīt papildus veselības aprūpei ap 70 miljoniem eiro). Šis modelis pakāpeniski ļautu novirzīt veselības aprūpei 12 un vairāk procentus no valsts kopējā budžeta, ko kā minimumu iesaka Pasaules Veselības organizācija (PVO), lai varētu runāt par veselības aprūpes sistēmas efektivitāti. Šobrīd Latvijā veselības aprūpei atvēl vien 9,8%, kas ir ievērojami mazāk kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.
Atbilstoši PVO atzinumam, finansiālā sloga palielināšana darbspējīgajiem iedzīvotājiem bez apņemšanās paaugstināt budžeta izdevumus veselības aprūpei mazinātu to finansiālo aizsardzību. Apzinoties situāciju, ka lielai daļai sabiedrības ienākumi ir zemi, iedzīvotāji nevarēs atļauties katru mēnesi novirzīt papildus līdzekļus 25 un vairāk eiro apmērā veselības apdrošināšanai, kas savukārt nozīmē, ka daļai iedzīvotāju nebūtu pieejama veselības aprūpe.
Jau ziņots, ka pēc starpnozaru saskaņošanas konceptuālais ziņojums par iespējamajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem tiks iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.
Foto: Valsts kanceleja