ES un Lielbritānijas “šķiršanās” varētu izmaksāt dārgāk
Lielbritānijas aiziešana no Eiropas Savienības (ES) Apvienotajai Karalistei varētu izmaksās vairāk nekā 39 miljardus ASV dolāru, brīdinājis Nacionālā audita birojs.
Lai arī iepriekš lēsts, ka “Brexit” rēķins Lielbritānijai varētu izmaksāt aptuveni 35 miljardus ASV dolāru, eksperti izrēķinājuši, ka patiesībā tas varētu sasniegt pat vairāk nekā 39 miljardus ASV dolāru, it īpaši ņemot vērā, ka daudzas izmaksas joprojām nav aplēstas.
Nacionālā audita birojs brīdinājis, ka Apvienotai Karalistei nāksies maksāt papildus 3 miljardus eiro Eiropas Attīstības fondam. Reaģējot uz ziņojumu, grāmatvedības komitejas darbiniece Mega Hilliera paziņojusi, ka kopējās izmaksas varētu pieaugt.
Revīzijas palāta konstatēja, ka kopējā summa, ko Apvienotā Karaliste piešķirs ES gada budžetam 2019. un 2020. gadā, tiks aprēķināta, pamatojoties uz Apvienotās Karalistes ekonomiskajām perspektīvām, kas arī daļēji noteiktu Lielbritānijas saistību un saistību daļu pēc 2020. gada.
Tāpat joprojām jāizstrādā izmaksas, kas saistītas ar pensiju saistībām. Apvienotā Karaliste maksās arī 2,9 miljardus eiro ārvalstu atbalstam, kas šobrīd nav norādīts izstāšanās norēķinu aprēķinā.
Paredzams, ka Apvienotā Karaliste izstāsies no ES 2019.gada marta beigās. Pārejas periods sāktos no 29.marta un ilgtu gandrīz divus gadus – līdz 2020.gada 31.decembrim.
Tā mērķis ir ļaut izvairīties no ekonomiskiem satricinājumiem, kurus izraisītu esošo saišu saraušana.
Pārējas periodā paredzams, ka Apvienotajai Karalistei būs jāievēro ES tiesību normas. Saskaņā ar tā dēvēto sarunu direktīvu Lielbritānijai šajā laikā būs jāturpina ievērot ES tiesību normas gluži tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izņēmums būs tikai tas, ka britu politiķi un diplomāti vairs nevarēs piedalīties kopīgo Eiropas lēmumu pieņemšanā.
Foto: Pixabay