Epidemoloģe: Vakcinēšanos nevajadzētu atlikt uz decembri vai janvāri
Visticamāk, šogad būs tādi gripas vīrusi, kas iepriekšējo sezonu laikā bijuši retāk, žurnālistus informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Raina Nikiforova.
Oktobra sākumā Slimību profilakses un kontroles centrs reģistrējis pirmos gripas saslimšanas gadījumus. Lai arī pagaidām gripas intensitāte Latvijā ir ļoti zema, šogad prognozē gripas vīrusus, kas iepriekšējo sezonu laikā bijuši mazāk.
Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas izplatību liecina, ka gripas intensitāte Latvijā kopumā ir ļoti zema. Tikai vienā no 64 ģimenes ārsta praksēm, kas piedalās gripas monitoringā šajā sezonā, vērsies pacients ar gripai līdzīgiem simptomiem.
Ir saņemti paziņojumi par vairākiem saslimšanas gadījumiem Rīgas pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem un pirmo klašu skolēniem, kur, veicot izmeklēšanu, noteikti dažādi elpceļu infekciju izraisītāji, tajā skaitā B tipa gripas vīrusi.
“Visticamāk, cirkulēs mums jau pazīstami gripas vīrusi, visticamāk, ka būs arī tādi gripas vīrusi, kas pagājušajās sezonās, vairāku sezonu laikā bijuši vismazāk, piemēram, B grupas vīrusi,” intervijā Latvijas Radio atklāja SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova.
Viņa arī norādīja, ka visefektīvākais pretgripas profilakses līdzeklis ir vakcīna. Epidemoloģe uzsvēra, ka vakcinēšanos nevajadzētu atlikt uz decembri vai janvāri, bet to izdarīt vistuvākajā laikā.
SPKC epidemiologi atgādina, ka gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”), sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.