Epidemioloģe: Šobrīd ar gripu vairāk slimo mazie bērni un pusaudži
Latvijā ir sākusies gripas epidēmija – tā šogad sākās ātrāk un straujāk, iespējams tāpēc, ka B gripa nav cirkulējusi jau trīs gadus, LTV “Rīta panorāmai” sacīja Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.
“Šis B gripas vīruss, kas šobrīd ir dominējošs Latvijā, tas ir iekļauts vakcīnas sastāvā. Gripas epidēmija tik strauji un ātri arī sākās šogad, jo šis gripas vīruss pie mums nav cirkulējis vai nu ļoti maz vismaz trīs iepriekšējos gadus,” atzina Nikiforova.
Pēc viņas sacītā, gripas gadījumi reģistrēti gandrīz visās teritorijās, kur tiek vākti monitoringa dati. “Un visaugstākie intensitātes rādītāji bija Jelgavā un Rīgā. Un vairāk slimo mazie bērni līdz četru gadu vecumam un arī pusaudži,” zināja stāstīt epidemioloģe.
Gripas un citu elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka 2019. gada 49. nedēļā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām divās pilsētās (Jelgavā un Rīgā) pacientu skaits, kuri vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs un kuriem noteikta diagnoze gripa, pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem: Jelgavā reģistrēti 265,5 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem un Rīgā – 159,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.
Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā.
Epidemiologi vērš uzmanību, ka gripas epidēmiskās izplatības sākums nav iemesls vakcinācijas atcelšanai vai tās pārtraukšanai. Vakcinācija pret gripu nevar izraisīt saslimšanu vai pasliktināt slimības gaitu, piemēram, ja inficēšanās notikusi pirms vakcīnas saņemšanas. Atlikt vakcināciju nepieciešams, ja personai ir akūtas saslimšanas simptomi, un vakcinācija veicama uzreiz pēc atveseļošanās. Vienīgais aizliegums vakcinācijai ir alerģiska reakcija, pret kādu no vakcīnas sastāvā iekļautajām vielām.