Dzīvnieku tiesību radikāļus pielīdzina neonacistiem
Lielbritānijā uzvirmojušais skandāls par vairāku vides aizsardzības organizāciju iekļaušanu ekstrēmisma apkarošanas instrukcijās līdzās neonacistiem netieši skar arī Latviju, jo viena no šīm organizācijām – PETA – finansē Latvijas radikālāko vides organizāciju Dzīvnieku brīvība, vēsta NRA.lv.
Izdevums The Guardian vēsta par policijas izplatītu ekstrēmisma apkarošanas instrukciju medicīnas darbiniekiem, skolotājiem un citu valsts iestāžu darbiniekiem – Zīmes un simboli. Šajā dokumentā, kas kalpo kā radikalizācijas atpazīšanas rokasgrāmata, līdzās džihādistiem un galēji labējām neonacistu organizācijām minētas arī vides aizsardzības organizācijas. Kā potenciāls radikalizācijas avots. Ja redzi kādam pilsonim tetovējumu ar šādu organizāciju simboliku, der uzmanīties un varbūt pat jāziņo attiecīgiem dienestiem.
Tas izraisīja skandālu, jo šo organizāciju vidū ir ne vien PETA un Extinction Rebellion, bet arī Greenpeace un Sea Shepherd, kuras atbalstītāju rindās ir daudzi pasaulslaveni ļaudis. Nu, piemēram, aktieris Šons Konerijs un Džiliana Andersone.
Britu policija tagad taisnojas, ka rokasgrāmata ar simboliem tomēr nav izmantojama automātiskai ekstrēmistu un teroristu atpazīšanai. Izdevuma mērķis bijis radīt labāku priekšstatu valsts institūciju darbiniekiem par iespējamu radikāļu iespējams izmantotiem simboliem. Pretterorisma dienesta vecākais koordinators Dīns Heidons skaidro, ka dokuments izveidots, lai policijas darbinieki un viņu kolēģi no citām jomām varētu pieņemt informētus, kompetentus lēmumus, tostarp arī, kad protestu laikā jāpasargā ļaužu pūlis. Lūk, tāpēc simbolu rokasgrāmatā līdzās rasistiem, nacistiem un islāma radikāļiem atrodas arī formāli nevardarbīgas dzīvnieku tiesību organizācijas.
Tomēr šo organizāciju pielietotās metodes bieži vien balansē uz likuma robežas. Francijā dzīvnieku tiesību aktīvisti ir demolējuši skārņus. Eiropas zvēraudzētavās, arī Latvijā, ir notikušas ielaušanās un dzīvnieku «atbrīvošana». Arī PETA, kas finansē mūsu Dzīvnieku brīvību, tiek uzskatīta par izpausmju ziņā agresīvu organizāciju. Bažas par tās saistību ar Latvijas dzīvnieku tiesību fanātiķiem jau iepriekš pauduši veterinārārsti:
«Latvijas Veterinārārstu biedrība radikālismu dzīvnieku aizsardzībā nekad nav atbalstījusi un neatbalstīs, vai tas būtu aicinājums atlaist brīvībā ūdeles, demolēt gaļas veikalus vai nogalināt suņus, lai viņus it kā atbrīvotu no cilvēka «ekspluatācijas» . Ceram, ka neko tādu Latvijā mums nenāksies pieredzēt.»
Pēdējos gados detalizēti ziedotāju un finansētāju saraksti vairs nav publiskoti, taču 2017. gada Dzīvnieku brīvības pārskatā norādīts, ka no PETA saņemti 4000 eiro lietošanai ar neierobežotu mērķi. Arī piekoptās, atbalstītās vai attaisnotās aktīvisma formas abām organizācijām ir līdzīgas – sēdēšana būros, ielaušanās svešos īpašumos, likumdevēja ietekmēšana, uzņēmēju terorizēšana un dārgas kampaņas manipulēšanai ar sabiedrisko domu.
Cīnoties par dzīvnieku personifikāciju un izslēgšanu no patēriņa jebkādā formā, Dzīvnieku brīvība ir vairojusi gan savu ietekmi, gan arī mērķtiecīgi gadu no gada uzlabojusi finansiālo situāciju. 2016. gada beigās uzrādītie aktīvi ir 18,5 tūkstoši, 2017. gada beigās 43,6. Savukārt 2018. gada ieņēmumi pārsniedz 84 tūkstošus, un vairāk nekā puse no tiem ir ziedojumu nauda un dāvinājumi. Biedrības pagājušā gada pārskats Lursoft datubāzē nav atrodams, taču par dzīvnieku aizstāvju labklājību liecina apmaksāta darba vakances un vērienīgās informatīvās kampaņas uz ielu reklāmas stendiem un internetā. Kažokādu apkarošanas plakāti nule nomainīti pret jauniem. Riebīgo alu cilvēku aizstājušas mīlīgas lapsiņas. Nauda vismaz daļēji nāk no publiskas ziedojumu kampaņas.
Paralēli tiek īstenota kampaņa Neapēd zemeslodi, kuras mērķis ir vegānisma ideoloģijas sludināšana un tradicionālās pārtikas industrijas vājināšana. Šī kampaņa tiek īstenota ar citas ārvalstu organizācijas – Anima International – atbalstu.
Imants Vīksne