Dzintars: Nepilsoņu likumprojekts nebūs iemesls valdības gāšanai
Nacionālā apvienība “nepilsoņu bērnu likumu” dēļ valdības demisiju neprasīs, tā LTV raidījumā “1 pret 1” pauda VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars, norādot, ka tas būtu bezatbildīgi.
Dzintars norādīja, ka Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iesniegtais likumprojekts Saeimā, kas paredz no nākamā gada vasaras pārtraukt piešķirt nepilsoņa statusu Latvijā dzimušiem bērniem, pārkāpj koalīcijas līgumu, taču tas neesot iemesls valdības gāšanai. “Valdības demisiju neprasīs, bet tā vietā uzstāsim uz izglītību tikai valsts valodā,” pauda Dzintars.
Politiķis minēja, ka nav saprotams kustības “Par” atbalsts likumprojektam, norādot, ka koalīcijas līgumu ir noslēgusi frakcija “Vienotība”, kuras sastāvā šobrīd darbojas arī “Par”. “Ja viņi atbalstīs likumprojektu, tas ir koalīcijas līguma pārkāpums,” skaidroja Dzintars.
Savukārt “Par” biedre Lolita Čigāne raidījumā neslēpa, ka viņa pati un arī citi kustības deputāti ceturtdien gatavi atbalstīt Valsts prezidenta iniciatīvas nodošanu vērtēšanai Saeimas komisijām.
“Ir grūti saprast pavadošos likumus, jo jānovelk līnija. Ja ir rosinājums mainīt Pilsonības likumu, tad tiek pārkāpts koalīcijas līgums. Šobrīd prezidents Vējonis ir virzījis likumu, kuram ir šaurāks tvērums. Likumprojektā ir tikai divi panti, kas attiecas uz ļoti šauru cilvēku loku. Saskaņā ar zināšanām, kas man par likumprojektu ir šobrīd, esmu gatava to atbalstīt,” pauda Čigāne.
Dzintars norādīja, ka viņa pārstāvētā politiskā spēka reakcija būs nākšana klajā ar priekšlikumu pāriet uz vienotu izglītības sistēmu valsts valodā. Viņš pārmeta Čigānei, ka “Vienotības” frakcija, kuras ministrs Kārlis Šadurskis pārvalda Izglītības ministriju, iepriekš ir sabotējusi šo priekšlikumu.
Čigāne norādīja, ka varētu sākt ar pāreju uz izglītību latviešu valodā vai bilingvālo izglītību bērnudārzos, taču Dzintars kritizēja bilingvālo izglītību un uzstāja, ka mācībām jābūt tikai latviešu valodā. “Bilingvālā izglītība ir dārgs un ilgtermiņā neefektīvs pasākums. Šobrīd neviens nevar pateikt, cik skolotājiem nāksies pārkvalificēties. Tas ir jārēķina ministrijai, saņemot konkrētu uzdevumu,” pauda Dzintars.
Runājot par “bērnu nepilsoņu” jautājums politiķis uzsvēra, ka, lai atbalstītu kādu jaunu iniciatīvu, tai ir jābūt ar jēgpilniem argumentiem.
“Tādus līdz šim neesam dzirdējuši. Jau pašlaik nepilsoņiem iespējas iegūt pilsonību ir ļoti pretimnākošas. Problēma ir tā, ka liela daļa Latvijas nepilsoņu pilsonību nevēlas ne sev, ne saviem bērniem. Prezidents piedāvā uzspiest pilsonību ar varu. Mūsu skatījumā tā nav lēta prece ar ko jāskrien kādam pretī,” teica Dzintars.
Kā ziņots, Saeimai 21.septembrī būs jālemj, vai nodot izskatīšanai komisijās Valsts prezidenta iniciatīvu par nepilsoņu bērniem.
Vējonis iesniedzis Saeimai likumprojektu, kas paredz izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem bērniem. Tas darīts, neraugoties uz Nacionālās apvienības uzlikto veto šādai iecerei.
Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību. Pēc likumprojekta pieņemšanas izmaiņas attiektos uz aptuveni 50 līdz 80 jaundzimušajiem gadā. 2016. gadā nepilsoņa statuss tika piešķirts 52 bērniem.
Foto: Saeimas kanceleja