Dārzeņu audzētāji: Pēc PVN likmes izmaiņām audzis apgrozījums un darba alga
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izmaiņas Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem liecina par apgrozījuma un darba algu pieaugumu nozarē, par pozitīvo tendenci informējuši lauksaimnieki.
Tā kā kopš šī gada 1.janvāra stājās spēkā grozījumi likumā par pievienotās vērtības nodokli, kas paredz ieviest samazināto PVN likmi 5% apmērā Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem ir pagājuši 3 mēneši, lauksaimnieki uz sarunu bija aicinājuši Valsts ieņēmumu dienesta un Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvjus, lai runātu par rezultatīvajiem rādītājiem, kā ieviestās izmaiņas ir veicinājušas ēnu ekonomikas samazināšanos, augļu un ogu tirdzniecības legalizāciju un vai tas ir mazinājis importa produkcijas īpatsvaru Latvijas tirgū.
Apkopojot pirmos rezultātus, secināts, ka salīdzinājumā ar divu mēnešu periodu, pirms ieviests samazinātais nodoklis dārzeņiem, tirdzniecības apgrozījums pieaudzis par 56 miljoniem eiro jeb vairāk nekā par 7%. Pagaidām tikai trešdaļa no kopējā zemā PVN maksātāju skaita ir zemnieki, informējis Valsts ieņēmumu dienests.
Tanī pat laikā gan nav pazīmju, ka PVN piecu procentu likmes ieviešana dārzeņiem stimulētu jaunu biznesu izveidi, kas savukārt varētu mazināt ēnu ekonomiku, kā tas bija paredzēts Zemkopības ministrijas ziņojumā.
VID eksperte gan to saista ar nesākto sezonu. Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes vadītājs Edgars Treibergs norādīja, ka nozare ir apmierināta ar pirmajiem rādītājiem un jau pieaugot arī dārzeņu un augļu audzēšanas platības.
Jau ziņots, ka samazinātā PVN likme no šī gada 1. janvāra attiecas uz pašmāju audzētiem, kā arī importētiem Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām, dārzeņiem un kartupeļiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem produktiem, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs termiski vai kā citādi apstrādāti, piemēram, saldēt, sālīti vai kaltēti.
PVN samazināto 5% likmi Latvijai raksturīgiem svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem plānots ieviest uz laiku no 2018. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim.
Foto: Pixabay