Čakša pauž cerību, ka viņai izdosies pierādīt papildus finansējuma nepieciešamību
Brīnumi nevar notikt, ja nebūs naudas, tā par veselības reformām intervijā laikrakstam “Diena” sacīja veselības ministre Anda Čakša.
Intervijā laikrakstam Čakša pauž cerību, ka viņai izdosies pierādīt papildus finansējuma nepieciešamību un vismaz nākamajā gadā būs iespēja cerēt uz papildus naudu veselības nozarei.
“Ministra funkcija manā skatījumā ir mācēt salikt cilvēkus kopā, pārraudzīt, lai visa nozare attīstītos. Protams, grūtības rada tas, ka no vienas puses ir pacienti ar savām vajadzībām, no otras – ārsti. Man ir jābūt par abiem. Tomēr manā skatījumā šobrīd svarīgākais, lai mēs sākam skatīties no pacienta pozīcijas, lai process, ko veicam, piemēram, pasūtot pakalpojumu, ir orientēts uz to, kāds būs pacienta ieguvums. Līdz ar to ļoti svarīgs ir arī pakalpojumu izvietojums – jāsaprot, ka pacients ir ne tikai Rīgā, bet arī visā pārējā Latvijā, mums ir ļoti skaidri jāpasaka, kurā vietā kādi pakalpojumi tiks sniegti,” norāda ministre.
Runājot par galvenajām prioritātēm, Čakša uzsver, ka tie ir onkoloģiskie pacienti, grūtniecības vadība, ģimenes ārsti un neatliekamā palīdzība. “Tur redzu pašas akūtākās vajadzības. Mērķus pati sev esmu iedalījusi trīs termiņos – tādi, kuros ātri jāsasniedz rezultāti, tad vidējā termiņā un ilgtermiņā sasniedzamie rezultāti. Ja runājam par īstermiņa, ātri ieviešamas pārmaiņas onkoloģijas jomā – lai pacienti tiek uz izmeklējumiem desmit dienu laikā,” pauž Čakša.
“Ja runājam par vidēja termiņa mērķiem, tie visi saistīti ar valdības rīcības plānā noteiktajiem uzdevumiem, tā ir visu tarifu pārskatīšana. Te ir arī jautājums par to, kā to darām, par papildu finansējumu, finansēšanas modeli, pakalpojumu izvietojumu visā Latvijā. Savukārt ilgtermiņa mērķi ir tie, kuru sasniegšanā darbs jāiegulda jau tagad, bet atdeve būs vēlāk, varbūt pat pēc 10-20 gadiem, – tā ir sabiedrības veselība, veselīgs uzturs, aktīvs dzīvesveids, sports, kaitīgo ieradumu mazināšana, tāpat arī rezidentūras pilnveidošana,” norāda ministre.